3 480 994 SEK
Omsättning
▼ 18,7%
158 383 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,1%
72,5%
Soliditet
Mycket God
4,5%
Vinstmarginal
Låg
550 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-02-14

Substansvärdering

Tillgångar:1 059 239 SEK
Skulder:-291 219 SEK
Substansvärde:768 020 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga motsättningar mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en kraftig nedgång i omsättning på -18.7% har företaget lyckats förbättra sitt resultat med +34.1%, vilket indikerar en effektiv kostnadskontroll och eventuella omstruktureringar. Den höga soliditeten på 72.5% ger ett stabilt fundament, men den minskande tillgångsbasen på -20.0% tyder på att företaget har genomfört avvecklingar eller försäljningar av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom installation av värme, vatten, avlopp och sanitet från Ullånger i Kramfors kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn, vilket kan förklara den volatila omsättningsutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 118 086 SEK till 158 383 SEK, en ökning med 40 297 SEK (+34.1%) trots lägre omsättning, vilket visar på förbättrad lönsamhet per krona omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 72.5% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och klarat av omsättningsminskningen utan att äventyra sin finansiella stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 643 757 SEK till 768 020 SEK, en tillväxt på 124 263 SEK (+19.3%), främst drivet av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 268 496 SEK till 3 515 462 SEK, en nedgång på 753 034 SEK (-18.7%). Detta tyder på färre projekt eller lägre omsättning per projekt under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsnedgång på 753 034 SEK kan vara problematisk på lång sikt trots förbättrad lönsamhet
  • Minskande tillgångar från 1 324 126 SEK till 1 059 239 SEK kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet
  • Låg vinstmarginal på 4.5% gör företaget sårbart för ytterligare pristryck eller kostnadsökningar

Möjligheter

  • Stark soliditet på 72.5% ger goda förutsättningar för att investera i tillväxt när marknaden återhämtar sig
  • Förmåga att öka resultatet med 40 297 SEK trots lägre omsättning visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Eget kapitaltillväxt på 124 263 SEK ger finansiell styrka att ta emot större projekt

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend de senaste tre åren med en minskning från 4,8 miljoner SEK 2022 till 3,5 miljoner SEK 2024, vilket indikerar en avtagande försäljning. Resultatet efter finansnetto har samtidigt försämrats avsevärt från toppnoteringen 2022 på 251 576 SEK till nuvarande 158 383 SEK, trots en liten uppgång från fjolårets bottennivå. Eget kapital och totala tillgångar har båda minskat kraftigt sedan 2022, vilket pekar på en avveckling eller nedskalning av verksamheten. Soliditeten däremot har förbättrats radikalt de senaste två åren och är nu mycket stark på 72,5%, vilket tyder på en företagsomvandling med fokus på att stärka balansräkningen. Den framtida utvecklingen ser osäker ut med dalande omsättning men samtidigt en finansiell stabilisering.