233 197 SEK
Omsättning
▲ 46,6%
31 428 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 220%
0,8%
Soliditet
Mycket Låg
13,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:406 427 SEK
Skulder:-33 477 SEK
Substansvärde:79 950 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckelområden. Den dramatiska förbättringen från förlust till vinst, kombinerat med betydande omsättningstillväxt, indikerar en framgångsrik omställning eller expansion av verksamheten. Trots den låga soliditeten pekar trenderna på ett företag i stark uppgångsfas med förbättrad lönsamhet och kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleri och konsultation inom brandskydd, en nischad verksamhet som kombinerar traditionellt hantverk med specialistkompetens. Denna kombination kan förklara den höga vinstmarginalen på 13.5%, vilket är ovanligt för renodlade måleriföretag men typiskt för konsultverksamheter med specialistexpertis.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -26 190 SEK till en vinst på 31 428 SEK, en förbättring på 220.0%. Denna omvandling från förlust till vinst visar stark förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 0.8% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en svaghet trots de positiva resultattrenderna och visar på ett betydande skuldbesittning i förhållande till eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 53 293 SEK till 79 950 SEK, en tillväxt på 50.0%. Denna ökning är direkt kopplad till det positiva årets resultat och visar på stärkt finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 159 036 SEK till 233 197 SEK, en tillväxt på 46.6%. Denna betydande ökning indikerar framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 0.8% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Hög belåningsgrad kan begränsa företagets möjlighet till ytterligare investeringar och expansion
  • Stor tillgångstillväxt på 11.6% till 406 427 SEK kan indikera ökade skulder som finansierat tillväxten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 220.0% visar på effektiviserad verksamhet och förbättrad lönsamhet
  • Hög vinstmarginal på 13.5% indikerar konkurrensfördelar och prissättningskraft i nischmarknaden
  • Betydande omsättningstillväxt på 46.6% visar på framgångsrik marknadsexpansion och försäljningsutveckling
  • Eget kapitaltillväxt på 50.0% stärker företagets långsiktiga finansiella stabilitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+46.6%), resultat (+220.0%), eget kapital (+50.0%) och tillgångar (+11.6%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla områden indikerar en strukturell förbättring snarare än en tillfällig uppgång. Företaget har lyckats vända en förlustgivande verksamhet till en lönsam tillväxtverksamhet på ett år.