20 707 000 SEK
Omsättning
▲ 11,4%
3 886 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,9%
89,9%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 763 340 SEK
Skulder:-1 485 999 SEK
Substansvärde:13 277 341 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 18,7% kombinerat med en soliditet på 89,9% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag. Tillväxten i resultat (+34,9%) överstiger avsevärt omsättningstillväxten (+11,4%), vilket tyder på förbättrad lönsamhet och effektivisering. Företaget har byggt upp ett starkt eget kapitalbas och befinner sig i en expansiv fas med utmärkta förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom handel och utveckling av maskiner och utrustning för sedel- och mynthantering samt säkerhetsutrustning för butiker och penninginstitut. Med ett registreringsdatum 2001-01-24 är detta ett etablerat företag med över 20 års erfarenhet i en nischad bransch. Försäljning och administration sker genom Robur Safe AB med säte i Göteborg kommun.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 2 881 000 SEK till 3 886 000 SEK, en ökning på 34,9% som indikerar stark förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 89,9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimalt beroende av extern finansiering, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 10 198 371 SEK till 13 277 341 SEK, en tillväxt på 30,2% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 18 688 687 SEK till 20 787 336 SEK, en tillväxt på 11,4% som visar en stabil försäljningsutveckling i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Branschens nischade karaktär kan begränsa tillväxtpotentialen jämfört med bredare marknader
  • Hög soliditet kan indikera för låg kapitalutnyttjning och potentiellt utebliven avkastningsoptimering
  • Omsättningstillväxten på 11,4% är lägre än resultattillväxten, vilket kan tyda på begränsad marknadsutveckling

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 34,9% visar stor potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Tillgångstillväxt på 27,8% kombinerat med hög soliditet ger utrymme för investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 18,7% positionerar företaget starkt för att klara ekonomiska nedgångar
  • Stark eget kapital-tillväxt på 30,2% ger finansiell styrka för strategiska satsningar

Trendanalys

Alla nyckeltrenderna visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+11,4%), resultat (+34,9%), eget kapital (+30,2%) och tillgångar (+27,8%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i stark expansiv fas med excellerande operativ effektivitet.