8 431 000 SEK
Omsättning
▲ 23%
387 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 71,6%
36,2%
Soliditet
God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 095 636 SEK
Skulder:-3 654 427 SEK
Substansvärde:1 303 910 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat med 2.4% vilket indikerar en stabil kundbas, men resultatet har minskat dramatiskt med 71.6% trots högre omsättning. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 77.9% är positiv, medan minskande tillgångar på -9.0% kan tyda på avveckling av tillgångar. Soliditeten på 36.2% är acceptabel men vinstmarginalen på 4.6% är låg. Företaget verkar vara i en omställningsfas där lönsamheten utmanas trots stabila intäkter.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skogsentreprenader och relaterad verksamhet med säte i Vansbro. Som skogsentreprenadföretag är verksamheten typiskt kapitalintensiv med behov av specialutrustning och påverkas av säsongsvariationer och konjunkturer i skogsindustrin.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 1 364 000 SEK till 387 000 SEK, en nedgång på 977 000 SEK eller -71.6% vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 36.2% är relativt stabil och inom acceptabla nivåer för ett företag i denna bransch, vilket ger god kreditvärdighet och buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 733 018 SEK till 1 303 910 SEK, en förbättring på 570 892 SEK eller +77.9%, vilket förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 242 126 SEK till 8 438 473 SEK, en positiv utveckling på 196 347 SEK eller +2.4% som visar att företaget behåller sin marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 977 000 SEK trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 6 699 700 SEK till 6 095 636 SEK kan tyda på avveckling av verksamhetskapacitet
  • Låg vinstmarginal på 4.6% begränsar möjligheter till investeringar och utveckling

Möjligheter

  • Stark ökning av eget kapital med 570 892 SEK förbättrar finansiell stabilitet och investeringsmöjligheter
  • Omsättningsökning på 196 347 SEK visar att företaget behåller kundunderlaget trots utmaningar
  • God soliditet på 36.2% ger utrymme för framtida finansiering vid behov