473 000 SEK
Omsättning
▲ 13,4%
164 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,2%
43%
Soliditet
Mycket God
34,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:922 540 SEK
Skulder:-486 350 SEK
Substansvärde:245 190 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka resultatförbättringar men samtidigt en oroande minskning av eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 34,6% och de kraftiga ökningarna i omsättning (+13,4%) och resultat (+59,2%) indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Den samtidiga kapitalminskningen på 28,6% trots ett starkt resultat tyder dock på att företaget har gjort betydande utdelningar eller andra kapitalförändringar som påverkar balansräkningen negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat elektroinstallationsföretag med säte i Karlskrona, registrerat 1969, som bedriver elektrisk installationsverksamhet och konsumentförsäljning inom elbranschen. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande rörelsekapital för lager och projekt, vilket gör balansräkningens utveckling särskilt intressant att analysera.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 103 000 SEK till 164 000 SEK, en ökning med 59 000 SEK eller 59,2%, vilket indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 43,0% är fortfarande acceptabel men har sannolikt försämrats från föregående år på grund av kapitalminskningen. Detta innebär att 43% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en hyfsad buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 343 628 SEK till 245 190 SEK, en nedgång med 98 438 SEK trots ett starkt årsresultat, vilket tyder på att ägarna har tagit ut betydande belopp från företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 417 055 SEK till 472 676 SEK, en positiv tillväxt på 13,4% som visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet trots den svaga ekonomiska konjunkturen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 98 438 SEK trots god lönsamhet skapar frågor om långsiktig kapitalstruktur
  • Soliditeten kan komma att pressas ytterligare om kapitaluttag fortsätter i samma takt
  • Tillgångstillväxten på 28,6% till 922 540 SEK kan indikera ökad belåning som kompensation för kapitalbortflöde

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 34,6% visar exceptionell lönsamhet i verksamheten
  • Omsättningstillväxt på 13,4% till 472 676 SEK visar att företaget växer i en konkurrensutsatt bransch
  • Resultatökning med 59,2% till 164 000 SEK demonstrerar effektivitet och skalfördelar

Trendanalys

Företaget visar starka operativa trender med förbättrad lönsamhet och tillväxt, men balansräkningens utveckling med minskande eget kapital trots god lönsamhet indikerar att ägaruttag prioriteras framför kapitalackumulering, vilket kan begränsa framtida investeringsmöjligheter.