2 573 000 SEK
Omsättning
▲ 31,1%
1 156 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 121%
74,1%
Soliditet
Mycket God
44,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-17

Substansvärdering

Tillgångar:2 756 088 SEK
Skulder:-645 347 SEK
Substansvärde:1 780 289 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med genomgående förbättringar inom alla nyckelområden. Den kraftiga resultattillväxten på över 120% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 44,8% indikerar en mycket lönsam verksamhet som effektivt omvandlar omsättning till vinst. Den betydande tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget bygger ett starkt finansiellt fundament. Med en soliditet på 74,1% befinner sig företaget i en mycket stabil finansiell position.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mekanisk tillverkning och reparationsarbeten i egen fastighet i Södertälje. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av maskiner och verktyg, vilket gör den starka tillgångstillväxten särskilt imponerande. Att företaget äger sin fastighet ger en stabil operativ bas och minskar externa kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 523 000 SEK till 1 156 000 SEK, en ökning på 121,0%. Denna extraordinära resultatförbättring indikerar både högre volym och förbättrad lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 74,1% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 094 819 SEK till 1 780 289 SEK, en tillväxt på 62,6%. Denna starka ökning drivs främst av det höga årets resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 963 211 SEK till 2 580 944 SEK, en tillväxt på 31,1%. Denna betydande ökning visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet och öka försäljningen avsevärt.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av mekanisk tillverkning gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i industrisektorn
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till konkurrens och prispress

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 1 780 289 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Vinstmarginalen på 44,8% är exceptionellt hög och ger utrymme för framtida investeringar utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxten på 79,9% till 2 756 088 SEK visar att företaget investerar i sin produktionskapacitet för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+31,1%), resultat (+121,0%), eget kapital (+62,6%) och tillgångar (+79,9%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket sund och balanserad tillväxt där företaget inte bara ökar omsättningen utan också effektiviserar verksamheten för att generera högre lönsamhet. Trenderna pekar på ett företag i stark expansion med god operativ styrning.