1 366 296 SEK
Omsättning
▼ 27,1%
153 012 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,1%
84,3%
Soliditet
Mycket God
11,2%
Vinstmarginal
Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:677 069 SEK
Skulder:-54 896 SEK
Substansvärde:372 173 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög soliditet och vinstmarginal är utvecklingen oroande med en omsättningsminskning på 27,1% och en resultatnedgång på 66,0%. Den kombinerade verksamheten inom smyckestillverkning och IT-konsult verkar vara i en svår period, möjligen på grund av konjunkturnedgång, förändrad efterfrågan eller interna utmaningar. Företaget behöver adressera den drastiska försämringen för att undvika ytterligare kapitalförlust.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett ungt bolag, registrerat 2021, som kombinerar tillverkning och försäljning av smycken i silver och guld med silversmidekurser och IT-konsultverksamhet. Denna diversifierade verksamhetsmodell är ovanlig och kan medföra både styrkor (flera inkomstkällor) och svagheter (spridd resursanvändning).

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 450 751 SEK till 153 012 SEK, en minskning med 297 739 SEK eller 66,0%. Denna nedgång är mer uttalad än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 84,3% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket lite belånat. Detta ger en god buffert mot kriser, men den snabba nedgången från föregående år (där soliditeten säkerligen var ännu högre) är ett varningssignaal.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 471 709 SEK till 372 173 SEK, en nedgång på 99 536 SEK eller 21,1%. Denna minskning beror direkt på det sämre årets resultat, vilket dränerade företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 1 874 703 SEK till 1 366 296 SEK, en minskning med 508 407 SEK eller 27,1%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningen i både smyckes- och IT-verksamheten.

Huvudrisker

  • Kontinuerligt fallande försäljning på 508 407 SEK riskerar att göra verksamheten olönsam om trenden fortsätter.
  • Resultatet har kollapsat med 297 739 SEK på ett år, vilket hotar företagets långsiktiga överlevnad.
  • Företagets kapitalbas eroderar snabbt och har minskat med 99 536 SEK, vilket begränsar möjligheterna till investeringar.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten på 84,3% ger ett robust skydd mot obetalda skulder och möjliggör potentiell finansiering för en vändning.
  • Företaget genererar fortfarande en vinst på 153 012 SEK trots den svåra nedgången, vilket visar på en kärna av lönsamhet.
  • Den diversifierade verksamhetsmodellen (smycken, kurser, IT) kan utgöra en styrka om den rättas in mot mer lönsamma områden.