32 579 000 SEK
Omsättning
▲ 7,1%
2 422 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29%
31,7%
Soliditet
God
7,4%
Vinstmarginal
Stabil
1 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:16 226 814 SEK
Skulder:-10 959 059 SEK
Substansvärde:4 667 755 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med positiva omsättningstrender men oroande resultatutveckling. Omsättningen har ökat till 32,8 miljoner SEK, vilket indikerar en god marknadsposition och försäljningsframgång, men resultatet har samtidigt minskat kraftigt med 29%, vilket pekar på ökade kostnader eller lägre lönsamhet. Soliditeten på 31,7% är acceptabel men inte stark, och minskande tillgångar kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar. Företaget verkar vara etablerat men möter utmaningar med att bevara lönsamheten trots tillväxt i omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom entreprenadbranschen med fokus på snöröjning, renhållning och byggentreprenader, vilket är en konjunkturkänslig verksamhet med säsongsvariationer. Branschen kräver betydande investeringar i maskiner och fordon, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 16,2 miljoner SEK trots den minskande trenden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 410 000 SEK till 2 422 000 SEK, en nedgång på 988 000 SEK eller 29,0%, vilket indikerar ökade kostnader, lägre marginaler eller eventuella engångskostnader som påverkat lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 31,7% är inom acceptabla gränser för branschen men inte exceptionellt stark, vilket ger utrymme för lån men samtidigt visar på begränsat eget kapital i förhållande till skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 552 577 SEK till 4 667 755 SEK, en tillväxt på 115 178 SEK eller 2,5%, vilket främst kan tillskrivas årets resultat men är en blygsam ökning i förhållande till omsättningstillväxten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 30 503 349 SEK till 32 784 536 SEK, en tillväxt på 7,1%, vilket visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet och förbättra sin marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 29,0% trots ökad omsättning, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 18 335 386 SEK till 16 226 814 SEK (-11,5%), vilket kan indikera avveckling av verksamhet eller nedskrivningar
  • Blygsam tillväxt i eget kapital på endast 2,5% trots positivt resultat, vilket begränsar företagets finansieringsmöjligheter

Möjligheter

  • Stadig omsättningstillväxt på 7,1% till 32 784 536 SEK, vilket visar på stark marknadsposition och försäljningsframgångar
  • Positivt resultat på 2 422 000 SEK trots nedgång, vilket indikerar att verksamheten fortfarande är lönsam
  • Etablerat företag sedan 2001 med erfarenhet och kundbas i Göteborgsregionen