214 098 SEK
Omsättning
▲ 5,2%
187 738 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,5%
79%
Soliditet
Mycket God
87,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-22

Substansvärdering

Tillgångar:836 400 SEK
Skulder:-114 042 SEK
Substansvärde:433 838 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark lönsamhetsutveckling med mycket hög vinstmarginal och förbättringar i både omsättning och resultat. Trots en minskning av totala tillgångar har eget kapital ökat markant, vilket indikerar en effektiv kapitalanvändning. Den extremt höga soliditeten på 79% ger företaget en mycket stabil finansiell bas. Företaget verkar vara ett litet men mycket lönsamt konsultföretag inom idrottsmarknadsföring.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver säljbefrämjande och kommenterande verksamhet med anknytning till idrott, vilket tyder på konsultverksamhet inom idrottsmarknadsföring eller evenemangskommentering. Den låga omsättningen i kombination med mycket hög vinstmarginal är typiskt för en konsultverksamhet med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 163 987 SEK till 187 738 SEK, en ökning med 14.5%. Den extremt höga vinstmarginalen på 87.7% indikerar mycket låga rörliga kostnader, vilket är typiskt för konsultverksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 79.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 351 488 SEK till 433 838 SEK, en tillväxt på 23.4%. Denna ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 203 604 SEK till 214 113 SEK, en tillväxt på 5.2%. Detta visar en stabil men måttlig tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 3.9% från 870 659 SEK till 836 400 SEK, vilket kan indikera nedskalning eller avyttringar
  • Den mycket låga omsättningen på 214 113 SEK begränsar skalbarheten och gör företaget sårbart för förlust av enskilda kunder
  • Brist på diversifiering i verksamheten kan utgöra en risk vid förändringar i idrottsbranschen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 87.7% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 79.0% ger finansiell kapacitet att ta tillväxtinitiativ
  • Resultattillväxten på 14.5% överträffar omsättningstillväxten, vilket visar ökad effektivitet

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom lönsamhet och kapitalstyrka med förbättringar i omsättning (+5.2%), resultat (+14.5%) och eget kapital (+23.4%). Den enda negativa trenden är minskande tillgångar (-3.9%), men detta verkar inte påverka den generellt starka finansiella utvecklingen negativt.