2 740 000 SEK
Omsättning
▲ 116,8%
-3 211 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,9%
62,3%
Soliditet
Mycket God
−116,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 689 900 SEK
Skulder:-2 146 755 SEK
Substansvärde:3 543 145 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget fortsatte sin expansion i Spanien med goda resultat och ökad omsättning och satte under året upp dotterbolaget Majestic Mobility Spain S.L Under hösten lades satsningen på den italienska marknaden ned på grund av för dåligt resultat.

Händelser efter verksamhetsåret

Bolaget har gjenomfört en nyemission för att finansiera fortsatt expansion i Spanien. Emissionen registrerades 2024-01-11.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget expanderade i Spanien med goda resultat och ökad omsättning.
  • Dotterbolaget Majestic Mobility Spain S.L. etablerades under året.
  • Satsningen på den italienska marknaden lades ned på grund av för dåligt resultat.
  • Efter räkenskapsåret genomfördes en nyemission (registrerad 2024-01-11) för att finansiera fortsatt expansion i Spanien.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt betydande förluster och minskande tillgångar. Den dubbla siffran omsättningsökning på +116.8% indikerar framgångsrik marknadsexpansion, särskilt i Spanien. Trots detta kvarstår stora förluster (-3 211 000 SEK), även om förbättringstakten på +35.9% visar att företaget rör sig i rätt riktning. Den minskande soliditeten och det sjunkande eget kapitalet pekar på en utmanande balans mellan tillväxt och lönsamhet. Företaget befinner sig i en expansionsfas där investeringar i ny marknad tärs upp av förluster, vilket kräver kontinuerligt kapitaltillskott som den genomförda nyemissionen.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom produktion, uthyrning och försäljning av cyklar, elcyklar och övriga elektriska fordon med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i lagersaldo och infrastruktur för uthyrning, vilket förklarar de höga tillgångarna trots förlusterna. International expansion är typisk för tillväxtbolag i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -5 009 000 SEK till -3 211 000 SEK, en förbättring på 35.9%. Trots förbättringen kvarstår en betydande förlust på -3.2 miljoner SEK, vilket visar att kostnaderna fortfarande överstiger intäkterna från den snabba tillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 62.3% är fortfarande relativt stark och indikerar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot obetalningsrisk, men trenden är negativ på grund av de ackumulerade förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 443 624 SEK till 3 543 145 SEK, en nedgång på 20.3%. Denna minskning beror direkt på årets förlust på -3 211 000 SEK, vilket äter upp delar av företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 277 453 SEK till 2 751 335 SEK, en tillväxt på 116.8%. Denna exceptionella ökning indikerar framgångsrik marknadspenetration, sannolikt driven av expansionen i Spanien.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster på -3 211 000 SEK äter upp företagets kapitalbas, vilket kräver ständiga kapitaltillskott.
  • Eget kapital minskade med 20.3% till 3 543 145 SEK, vilket begränsar finansiell flexibilitet.
  • Tillgångarna minskade med 20.4% till 5 689 900 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamheter eller likvidation av tillgångar.
  • Misslyckad expansion i Italien visar på utmaningar med internationell tillväxt.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 116.8% till 2 751 335 SEK visar stark marknadacceptans.
  • Resultatet förbättrades med 35.9%, vilket indikerar att företaget börjar kontrollera kostnaderna i takt med tillväxten.
  • Framgångsrik expansion i Spanien erbjuder en potentiell lönsam tillväxtväg.
  • Nyemissionen ger färskt kapital för att driva den bevisade expansionen i Spanien.

Trendanalys

Företaget visar stark positiv momentum i omsättning (+116.8%) och resultatutveckling (+35.9%), men negativ trend i eget kapital (-20.3%) och tillgångar (-20.4%). Den övergripande trenden pekar mot en tillväxtfas med högt kapitalbehov där framgången i Spanien måste balanseras mot de finansiella utmaningarna från förlusterna och den misslyckade expansionen i Italien.