3 400 000 SEK
Omsättning
▲ 26,9%
1 333 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 74,7%
0,7%
Soliditet
Mycket Låg
35,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-10

Substansvärdering

Tillgångar:4 834 268 SEK
Skulder:-878 797 SEK
Substansvärde:1 636 671 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den kraftiga omsättningsökning på 26,9% kombinerat med en resultatförbättring på 74,7% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också blir mer lönsamt. Den mycket höga vinstmarginalen på 35,2% är anmärkningsvärd och tyder på effektiv verksamhetsstyrning och stark konkurrenskraft. Tillgångstillväxten på 35,9% visar att företaget investerar i sin framtid samtidigt som det behåller en stabil kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fordonsverkstad, metallbearbetning och tillverkning samt utför entreprenadmaskinarbeten och markarbeten. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell ger diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den starka lönsamheten. Med säte i Söderhamn verkar företaget vara välpositionerat inom industri- och byggsektorn i regionen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 763 000 SEK till 1 333 000 SEK, en ökning med 570 000 SEK eller 74,7%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 0,7% är extremt låg och indikerar ett mycket högt belåningsgrad. Detta är en varningssignal trots de starka resultatsiffrorna och kräver noggrann uppföljning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 590 431 SEK till 1 636 671 SEK, en tillväxt på 46 240 SEK eller 2,9%. Den relativt blygsamma ökningen jämfört med resultatet kan tyda på utdelning eller andra kapitaluttag.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 142 548 SEK till 3 780 779 SEK, en tillväxt på 638 231 SEK eller 26,9%. Denna betydande ökning tyder på stark efterfrågan och framgångsrik affärsutveckling.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,7% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Hög belåning kan begränsa företagets möjlighet att investera och expandera ytterligare
  • Snabb tillväxt kan medföra kapitalbrist och likviditetsutmaningar trots god lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 35,2% ger utrymme för framtida investeringar och utveckling
  • Stark tillväxt i både omsättning (+26,9%) och resultat (+74,7%) visar på god marknadsposition
  • Diversifierad verksamhet inom fordonsverkstad, metallbearbetning och entreprenadtjänster skapar stabila intäktsflöden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +26,9%, resultattillväxt +74,7%, eget kapitaltillväxt +2,9% och tillgångstillväxt +35,9%. Den enda negativa trenden är den extremt låga soliditeten som försvagats ytterligare trots ökade tillgångar.