162 158 SEK
Omsättning
▼ 62,8%
32 405 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23%
57,3%
Soliditet
Mycket God
20%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:189 652 SEK
Skulder:-80 906 SEK
Substansvärde:108 746 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt fallande omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Den dramatiska omsättningsminskningen på -62,8% till 162 158 SEK tyder på en betydande nedskalning eller förändring i verksamheten, medan resultatet ökade med 23,0% till 32 405 SEK. Den höga soliditeten på 57,3% och den starka tillväxten i eget kapital på +42,5% visar att företaget har god finansiell styrka trots omsättningsfallet. Detta kan tyda på en genomgripande omstrukturering eller en strategisk omorientering där företaget fokuserat på mer lönsamma uppdrag till följd av minskad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fastighetsmäkleri och därmed förenlig verksamhet med säte i Ronneby. Det är ett etablerat företag som registrerades 2012, vilket innebär att det har över 10 års erfarenhet på marknaden. För fastighetsmäklarbranschen är omsättningsfluktuationer vanliga och kan bero på marknadscykler, medan resultat och soliditet ofta är viktigare indikatorer på långsiktig hållbarhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 26 341 SEK till 32 405 SEK, en ökning med 6 064 SEK (+23,0%) trots den kraftiga omsättningsminskningen. Detta indikerar stark kostnadskontroll, högre intäkter per transaktion eller minskade rörliga kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 57,3% är mycket stark och betyder att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 76 341 SEK till 108 746 SEK, en ökning med 32 405 SEK (+42,5%). Denna ökning är direkt kopplad till årets vinst på 32 405 SEK, vilket visar att hela vinsten har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade dramatiskt från 436 114 SEK till 162 158 SEK, en minskning med 273 956 SEK (-62,8%). Detta kan tyda på färre mäklaruppdrag, en mindre aktiv fastighetsmarknad eller en medveten strategi att fokusera på färre men mer lönsamma transaktioner.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på -62,8% till 162 158 SEK utgör en existentiell risk om trenden fortsätter
  • Minskade tillgångar från 337 698 SEK till 189 652 SEK (-43,8%) kan indikera avveckling av verksamhetsresurser
  • Beroendet av en potentiellt svag regional fastighetsmarknad i Ronneby

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 57,3% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 20,0% visar på effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhet per krona omsättning
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med +42,5% till 108 746 SEK skapar finansiell styrka för framtida satsningar