3 486 000 SEK
Omsättning
▲ 20 405,9%
368 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 36 700%
17%
Soliditet
Stabil
10,7%
Vinstmarginal
Hög
190 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 949 974 SEK
Skulder:-1 592 315 SEK
Substansvärde:249 659 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 efter flera år med mycket låg verksamhet. Den dramatiska ökningen i omsättning från 17 257 SEK till 3,4 miljoner SEK tillsammans med en stark resultatförbättring indikerar en genomgripande förändring i företagets verksamhet. Den låga soliditeten på 17% visar dock att företaget fortfarande befinner sig i en utvecklingsfas med begränsat eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom lås- och säkerhetsområdet, en bransch som kräver specialkompetens och ofta långsiktiga kundrelationer. Etablerat 2011 men med mycket begränsad verksamhet fram till 2023, vilket tyder på att företaget nu genomgått en betydande omstart eller expansion av sin verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 000 SEK till 368 000 SEK, en ökning med 36 700%. Den höga vinstmarginalen på 10.7% visar att företaget lyckats skala upp verksamheten med god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 17.0% är relativt låg och indikerar att företaget finansierar en betydande del av sin tillväxt med skulder. Detta är vanligt under expansionsfas men kräver uppmärksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 58 933 SEK till 249 659 SEK, en tillväxt på 323.6%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 17 257 SEK till 3 424 535 SEK, en tillväxt på 20 405.9%. Detta indikerar en fundamental förändring i företagets verksamhetsvolym, troligen genom nya storkontrakt eller expansion i marknaden.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 17.0% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar eller oförutsedda kostnader
  • Snabb tillväxt från mycket låg basnivå kan innebära operativa utmaningar och kvalitetsrisker
  • Stor ökning av tillgångar från 61 654 SEK till 1 949 974 SEK kan indikera högt kapitalbehov och räntekostnader

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 20 405.9% visar stark marknadsposition och framgångsrik affärsutveckling
  • Hög vinstmarginal på 10.7% indikerar god prissättning och kostnadskontroll i den expanderande verksamheten
  • Eget kapital på 249 659 SEK ger bättre finansiell stabilitet för fortsatt tillväxt jämfört med tidigare år

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender: omsättning (+20 405.9%), resultat (+36 700%), eget kapital (+323.6%) och tillgångar (+3 062.8%). Denna kombination av tillväxtindikatorer pekar på en genomgripande positiv förvandling av företaget under 2023, troligen genom nyaffärserövring eller större kontrakt inom lås- och säkerhetsbranschen.