11 629 000 SEK
Omsättning
▲ 11,7%
1 749 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,8%
25,2%
Soliditet
God
15%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-17

Substansvärdering

Tillgångar:5 868 950 SEK
Skulder:-4 389 495 SEK
Substansvärde:1 479 455 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i omsättning och resultat, men samtidigt finns varningssignaler i eget kapital och soliditet. Omsättningen ökade med 11,7% till 11,6 miljoner SEK och resultatet ökade med 24,8% till 1,7 miljoner SEK, vilket indikerar en effektiv verksamhetsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 15,0% är imponerande för ett utbildningsföretag. Däremot minskade eget kapital med 4,1% trots ett positivt resultat, vilket tyder på att vinsten använts för andra ändamål än att stärka balansräkningen. Den snabba tillgångstillväxten på 49,7% kan förklara kapitalförbrukningen men skapar samtidigt frågor om finansieringen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver undervisning på gymnasialt naturbruksprogram med inriktning mot häst i Västerås. Detta är en specialiserad utbildningsverksamhet som kräver investeringar i lokaler, utrustning och hästar. Företaget är etablerat sedan 2013 och är därför inte ett nytt företag utan ett moget bolag i sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 401 000 SEK till 1 749 000 SEK, en ökning med 348 000 SEK eller 24,8%. Den höga vinstmarginalen på 15,0% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 25,2% ligger under branschgenomsnittet för utbildningsföretag och indikerar ett högre skuldsättningsgrad. Detta kan vara ett bekymmer för långsiktig finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 542 616 SEK till 1 479 455 SEK trots ett positivt resultat på 1 749 000 SEK. Detta innebär en minskning med 63 161 SEK eller 4,1% och tyder på att vinsten använts för utdelning eller andra ändamål som inte stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 418 566 SEK till 11 632 910 SEK, en ökning med 1 214 344 SEK eller 11,7%. Detta visar en stark tillväxt i verksamheten och ökad efterfrågan på utbildningstjänsterna.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 25,2% utgör en finansiell risk vid oförutsedda händelser
  • Minskande eget kapital trots positivt resultat indikerar potentiell kapitaluttag som kan försvaga företagets finansiella styrka
  • Den snabba tillgångstillväxten på 49,7% kan tyda på stora investeringar som kräver ytterligare finansiering

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 11,7% visar ökad efterfrågan på utbildningstjänsterna
  • Hög vinstmarginal på 15,0% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet
  • Resultattillväxt på 24,8% överstiger omsättningstillväxten, vilket visar förbättrad lönsamhet