977 249 SEK
Omsättning
▲ 13,8%
128 149 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 51,2%
40%
Soliditet
Mycket God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-26

Substansvärdering

Tillgångar:437 018 SEK
Skulder:-260 274 SEK
Substansvärde:176 744 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 13,1% kombinerat med en soliditet på 40,0% indikerar en lönsam verksamhet med god finansiell stabilitet. Den kraftiga resultattillväxten på +51,1% är särskilt imponerande och tyder på effektivitet och god kostnadskontroll. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparation och underhåll av tåg, lok och järnvägsvagnar med säte i Eskilstuna. Denna typ av verksamhet kräver ofta specialiserad kompetens och kan vara kapitalintensiv på grund av de höga verktygs- och reservdelskostnaderna. Den starka lönsamheten tyder på att företaget har etablerat sig väl i sin nisch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 84 784 SEK till 128 149 SEK, en ökning på 51,1%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 40,0% anses vara god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot motgångar och underlättar för framtida investeringar och låneansökningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 150 995 SEK till 176 744 SEK, en tillväxt på 17,1%. Denna ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 859 027 SEK till 977 249 SEK, en tillväxt på 13,8%. Detta visar på en ökad efterfrågan på företagets tjänster och en framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets totala tillgångar är relativt begränsade (437 018 SEK), vilket kan innebära utmaningar vid större investeringsbehov eller oförutsedda utgifter.
  • Verksamheten är koncentrerad till en specifik bransch (järnvägsunderhåll), vilket gör den sårbar för konjunktursvängningar inom denna sektor.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 51,1% visar en stark operativ effektivitet och en utmärkt platform för framtida expansion.
  • Den goda soliditeten på 40,0% ger utrymme för att ta på sig mer skuld för att finansiera tillväxt, till exempel investeringar i ny utrustning eller anställning av mer personal.
  • Omsättningstillväxten på 13,8% visar på en ökad marknadsandel och en möjlighet att ytterligare utnyttja den positiva marknadsutvecklingen.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar entydigt på FÖRBÄTTRING: omsättning (+13,8%), resultat (+51,1%), eget kapital (+17,1%) och tillgångar (+6,9%). Detta skapar en mycket positiv bild av ett företag i stark tillväxt med förbättrad lönsamhet och finansiell styrka.