681 649 SEK
Omsättning
▲ 7,9%
127 374 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,7%
50%
Soliditet
Mycket God
18,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:769 286 SEK
Skulder:-374 384 SEK
Substansvärde:359 358 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad utveckling med samtliga nyckeltal i positiv tillväxt. Den höga vinstmarginalen på 18,5% kombinerat med en soliditet på 50,0% indikerar en lönsam verksamhet med god finansiell stabilitet. Tillväxten i resultat (+22,7%) och eget kapital (+24,1%) överträffar omsättningstillväxten (+7,9%), vilket tyder på förbättrad effektivitet och lönsamhet. Företaget befinner sig i en expansiv fas med god kapitalbildning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver stödtjänster till sjötransport, inklusive dykning, bogsering, bärgning och drift av marina anläggningar som fyrar och terminaler. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv och projektbaserad, vilket gör den höga vinstmarginalen och soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 103 839 SEK till 127 374 SEK, en ökning med 23 535 SEK eller 22,7%. Detta innebär att vinsten växer betydligt snabbare än omsättningen.

Soliditet: En soliditet på 50,0% är mycket stark och indikerar att hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital stärktes från 289 493 SEK till 359 358 SEK, en ökning på 69 865 SEK eller 24,1%. Denna tillväxt har huvudsakligen drivits av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 631 894 SEK till 686 899 SEK, en tillväxt på 7,9%. Detta visar en stadig ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande blygsam med en omsättning under 700 000 SEK, vilket kan göra det sårbart för plötsliga förluster av större kunder eller projekt.
  • Tillväxttakten på över 20% i både resultat och tillgångar kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 18,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion av verksamheten.
  • Den snabba kapitalbildningen öppnar möjligheter för att finansiera framtida tillväxt internt utan att behöva ta på sig skulder.
  • Den starka balansräkningen med en tillgångstillväxt på 20,7% till 769 286 SEK skapar en solid platform för att ta emot större uppdrag.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en stark förbättring: omsättning (+7,9%), resultat (+22,7%), eget kapital (+24,1%) och tillgångar (+20,7%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla kärnområden indikerar en välskött och strategiskt riktad verksamhet med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.