2 159 000 SEK
Omsättning
▼ 6,5%
377 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 462,7%
69%
Soliditet
Mycket God
17,4%
Vinstmarginal
Hög
295 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-01-16

Substansvärdering

Tillgångar:726 251 SEK
Skulder:-209 503 SEK
Substansvärde:433 748 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka lönsamhetsförbättringar trots en minskad omsättning. Den dramatiska resultatförbättringen på 462,7% och den höga soliditeten på 69,0% indikerar ett effektivt kostnadskontrollerat företag som lyckats omvandla en lägre omsättning till en betydligt bättre lönsamhet. Tillväxten i eget kapital med 83,7% stärker företagets finansiella stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget, etablerat 1993, bedriver målerientreprenader samt försäljning av inredningsartiklar och kläder. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen, där försäljningen av varor kompletterar tjänsteutbudet och bidrar till en bättre lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 67 000 SEK till 377 000 SEK. Denna förbättring med 310 000 SEK, trots lägre omsättning, pekar på starkt förbättrad effektivitet och kostnadskontroll.

Soliditet: En soliditet på 69,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 236 120 SEK till 433 748 SEK, en tillväxt på 197 628 SEK. Denna fördubbling är främst en följd av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 331 418 SEK till 2 162 839 SEK, en nedgång på 6,5%. Detta kan tyda på mindre projektvolym eller en strategisk omriktning mot mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 6,5% till 2 162 839 SEK är en varningssignal som kan indikera konkurrensproblem eller en avtagande efterfrågan.
  • Företagets absoluta storlek är relativt liten med en omsättning under 3 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för ekonomiska nedgångar.

Möjligheter

  • Den extremt höga resultattillväxten på 462,7% och en vinstmarginal på 17,4% visar en excellent förmåga att generera vinst och kan vara en platform för framtida investeringar.
  • Den starka soliditeten på 69,0% ger utrymme för att ta lån till förmånliga villkor för att finansiera expansion eller investeringar.
  • Tillgångarnas tillväxt med 8,4% till 726 251 SEK visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet.