1 483 319 SEK
Omsättning
▲ 70,6%
1 345 420 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 70,4%
71,8%
Soliditet
Mycket God
90,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 850 625 SEK
Skulder:-386 755 SEK
Substansvärde:811 870 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 90,7% och den starka soliditeten på 71,8% indikerar en mycket lönsam verksamhet med god finansiell stabilitet. Tillgångarna har mer än fördubblats på ett år, vilket visar på betydande expansion och investeringar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver administrativa tjänster och utvecklingsarbete åt försäkringsbolag samt inköp och försäljning av lantbruks- och skogsprodukter. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara den exceptionellt höga vinstmarginalen, särskilt om ena verksamhetsgrenen har mycket låga direkta kostnader i förhållande till intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 789 773 SEK till 1 345 420 SEK, en tillväxt på 70,4% som reflekterar företagets förmåga att skala verksamheten samtidigt som lönsamheten bibehålls.

Soliditet: Soliditeten på 71,8% är mycket stark och indikerar att företaget har god finansieringsstabilitet med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 495 663 SEK till 811 870 SEK, en tillväxt på 63,8% som främst drivs av det starka resultatet och ökade tillgångar i balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 869 296 SEK till 1 483 319 SEK, en tillväxt på 70,6% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 90,7% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt och kan locka till konkurrens
  • Kraftig tillväxt i tillgångar med 104,2% kan indikera stora investeringar som kräver avkastning för att motiveras
  • Beroende av två helt olika verksamhetsområden (försäkringstjänster och lantbruksprodukter) skapar komplexitet i verksamhetsstyrning

Möjligheter

  • Stark kapitalbas med 811 870 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för ytterligare expansion och investeringar
  • Befintlig tillväxttakt på över 70% visar på beprövad skalbarhetsmodell som kan utnyttjas vid vidare expansion
  • Hög soliditet ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av ytterligare finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med tillväxt över 60% inom samtliga områden. Omsättningstillväxt på 70,6% och resultattillväxt på 70,4% visar på välbalanserad expansion där kostnaderna skalas i linje med intäkterna. Tillgångstillväxten på 104,2% indikerar betydande investeringar i företagets framtida kapacitet.