427 480 SEK
Omsättning
▲ 253,9%
339 810 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 325,7%
70,5%
Soliditet
Mycket God
79,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-11

Substansvärdering

Tillgångar:590 779 SEK
Skulder:-144 491 SEK
Substansvärde:302 288 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat från föregående år då bolaget har erhållit nya uppdrag.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har erhållit nya uppdrag under året, vilket är den främsta förklaringen till den dramatiska omsättnings- och resultatökningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhet under 2024, med en dramatisk ökning av både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 79,5% och den starka soliditeten på 70,5% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag som lyckats skala upp sin verksamhet betydligt utan att äventyra sin finansiella hälsa. Denna prestation tyder på att företaget har etablerat starka kundrelationer och en konkurrenskraftig verksamhetsmodell inom personal- och maskinuthyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet med uthyrning av personal och maskintjänster inom anläggningsarbeten, med säte i Gällivare. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver investeringar i maskiner och utrustning, vilket gör den starka tillväxten i tillgångar och eget kapital särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har mer än fyrdubblats från 79 818 SEK till 339 810 SEK, en ökning med 325,7%. Den extremt höga vinstmarginalen på 79,5% är anmärkningsvärd och indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och lönsamma avtal.

Soliditet: Soliditeten på 70,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger företaget goda förutsättningar att hantera eventuella nedgångar i konjunkturen och möjliggör framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital har mer än fördubblats från 140 642 SEK till 302 288 SEK, en ökning med 114,9%. Denna starka tillväxt har främst drivits av årets mycket höga vinst, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 120 784 SEK till 427 480 SEK, en ökning med 253,9%. Denna fördubbling av omsättningen visar att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och säkra betydande nya uppdrag.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningar på framtida prestationer.
  • Företagets verksamhet är sannolikt konjunkturkänslig och beroende av investeringar i anläggningssektorn.
  • En stor del av tillväxten verkar komma från ett begränsat antal nya uppdrag, vilket skapar en viss kundkoncentrationsrisk.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga lönsamheten ger företaget goda möjligheter att reinvestera i verksamheten och ytterligare expandera.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger utrymme för att ta lån för att finansiera ytterligare tillväxt och investeringar i maskinpark.
  • Företaget har bevisat sin förmåga att konkurrera och vinna uppdrag, vilket skapar en god platform för fortsatt expansion på marknaden.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar extremt starka positiva trender med tillväxt över 100%: omsättning (+253,9%), resultat (+325,7%), eget kapital (+114,9%) och tillgångar (+166,6%). Denna konsistent starka utveckling across alla parametrar indikerar en mycket sund och välskött tillväxt.