2 572 718 SEK
Omsättning
▲ 177,4%
184 398 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 53,2%
31,2%
Soliditet
God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:853 591 SEK
Skulder:-587 075 SEK
Substansvärde:266 516 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2022 med en omsättningsökning på över 177% och en resultatökning på 53%. Denna prestation indikerar att företaget har etablerat sig framgångsrikt på marknaden efter sitt startår 2021. Den höga soliditeten på 31,2% kombinerat med en stabil vinstmarginal på 6,5% pekar på en sund finansiell struktur och god lönsamhet. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med betydande ökningar inom alla nyckeltal.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skrädderi, kemtvätt, broderi, skomakeri och försäljning av relaterade produkter. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell tyder på en bred kundbas och diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den starka tillväxten under 2022.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 120 361 SEK till 184 398 SEK, en ökning med 64 037 SEK eller 53,2%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten lyckades företaget behålla och förbättra sin lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 31,2% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster utan att äventyra verksamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 120 567 SEK till 266 516 SEK, en fördubbling med 145 949 SEK eller 121,0%. Denna kraftiga tillväxt kommer främst från årets vinst som har kapitaliserats i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 034 709 SEK till 2 817 144 SEK, en ökning med 1 782 435 SEK eller 177,4%. Denna extraordinära tillväxt indikerar stark marknadsacceptans och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 177,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets tillgångar har ökat med 59,2% till 853 591 SEK, vilket kräver god förvaltning av det expanderade kapitalet
  • Verksamheten inom flera branscher (skrädderi, kemtvätt, broderi, skomakeri) kräver bred kompetens och kan medföra komplexitetsrisk

Möjligheter

  • Den starka tillväxten från 1 034 709 SEK till 2 817 144 SEK visar på betydande marknadspotential
  • Stabil vinstmarginal på 6,5% trots kraftig expansion indikerar god kostnadskontroll och skalbar verksamhet
  • Eget kapital på 266 516 SEK ger goda förutsättningar för ytterligare investeringar och verksamhetsutveckling

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+177,4%), resultat (+53,2%), eget kapital (+121,0%) och tillgångar (+59,2%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket positiv utveckling och välskött expansion av verksamheten.