17 452 474 SEK
Omsättning
▲ 13,1%
421 320 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,8%
55,1%
Soliditet
Mycket God
2,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 103 732 SEK
Skulder:-2 180 165 SEK
Substansvärde:2 383 567 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, vilket indikerar en hälsosam expansion. Trots en låg vinstmarginal på 2,4% har bolaget förbättrat sin lönsamhet avsevärt. Den minskande tillgångsbasen kombinerat med ökad omsättning och resultat tyder på effektiviseringar och förbättrad kapitalanvändning. Företaget befinner sig i en stabil fas med god soliditet och positiv rörelse i kärnverksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver partihandel med malt, humle, jäst och övriga tillbehör till bryggerier samt hobbytillverkare. Denna verksamhet är typiskt sett beroende av efterfrågan från bryggerisektorn och trenden kring hantverksöl och hembryggning, vilket kan förklara den stabila omsättningstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 324 591 SEK till 421 320 SEK, en ökning med 96 729 SEK eller 29,8%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och eventuella kostnadseffektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 55,1% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer än hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket minskar beroendet av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 051 401 SEK till 2 383 567 SEK, en tillväxt på 332 166 SEK. Denna ökning är huvudsakligen driven av årets vinst, vilket stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 16 015 900 SEK till 17 357 469 SEK, en tillväxt på 1 341 569 SEK eller 8,4%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 2,4% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller försämrade marknadsförhållanden
  • Minskande totala tillgångar från 5 324 803 SEK till 5 103 732 SEK kan indikera nedskalning av kapitalbasen som på sikt kan begränsa tillväxtpotentialen

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 29,8% visar på potential att successivt förbättra lönsamheten ytterligare
  • Omsättningstillväxt på 8,4% till 17 357 469 SEK indikerar att företaget tar marknadsandelar eller dra nytta av ökad efterfrågan i branschen
  • Den höga soliditeten på 55,1% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion