1 899 000 SEK
Omsättning
▼ 9,2%
427 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,4%
79,8%
Soliditet
Mycket God
22,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 861 398 SEK
Skulder:-778 546 SEK
Substansvärde:3 082 852 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande rörelser i rörelseresultatet. Den mycket höga soliditeten på 79,8% och den starka tillväxten i eget kapital (+12,3%) och tillgångar (+11,2%) indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Dock är den negativa utvecklingen i både omsättning (-9,2%) och resultat (-16,4%) en tydlig varningssignal som kan peka på minskad efterfrågan, ökad konkurrens eller andra operativa utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat gravvårdsföretag (registrerat 1971) som specialiserar sig på renovering, underhåll och gravyr av gravvårdar samt försäljning av gravstenar. Verksamheten inkluderar även golv- och väggarbeten. Bolaget är verksamt i norra Dalarna och Värmland med säte i Malung, vilket tyder på en regional marknadsnisch med potentiellt begränsat kundunderlag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 511 000 SEK till 427 000 SEK, en minskning med 84 000 SEK (-16,4%). Trots lägre omsättning behöll bolaget en mycket hög vinstmarginal på 22,4%, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 79,8% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 744 396 SEK till 3 082 852 SEK, en tillväxt på 338 456 SEK (+12,3%). Denna förbättring beror främst på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 096 223 SEK till 1 905 392 SEK, en nedgång med 190 831 SEK (-9,2%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning med 190 831 SEK kan indikera strukturella problem på marknaden
  • Resultatet sjönk med 84 000 SEK trots mycket hög vinstmarginal, vilket väcker frågor om framtida lönsamhet
  • Den regionala verksamheten i norra Dalarna/Värmland begränsar tillväxtpotentialen jämfört med nationella aktörer

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 79,8% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 22,4% visar på effektiv verksamhet och stark prissättningsförmåga
  • Tillgångstillväxt på 11,2% (390 592 SEK) indikerar fortsatta investeringar i verksamheten