218 000 SEK
Omsättning
▲ 6,9%
201 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,8%
69%
Soliditet
Mycket God
92,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-30

Substansvärdering

Tillgångar:438 977 SEK
Skulder:-135 056 SEK
Substansvärde:303 921 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka resultat och goda tillväxttendenser på alla områden. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 92,2% indikerar en verksamhet med låga kostnader och hög lönsamhet. Soliditeten på 69% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Alla nyckeltal visar förbättring från föregående år, vilket pekar på en sund och kontrollerad tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom utbildning, vård och omsorg med fokus på konsulttjänster, kursverksamhet och översättningstjänster från främmande språk till svenska. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag med låga rörliga kostnader och högt värde på specialistkompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 190 000 SEK till 201 000 SEK, en ökning på 5,8% som bekräftar företagets förmåga att behålla sin exceptionellt höga lönsamhet även vid ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket indikerar låg belåning och god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 244 511 SEK till 303 921 SEK, en tillväxt på 24,3% som främst drivs av årets starka resultat och ger företaget god finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 204 433 SEK till 217 886 SEK, en tillväxt på 6,9% som visar en stabil försäljningsutveckling i linje med branschens norm.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning är fortfarande relativt låg på 217 886 SEK vilket gör det sårbart för förlust av enskilda kunder
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt vid expansion eller ökad konkurrens
  • Verksamheten är troligen starkt beroende av företagarens egna kompetens och nätverk

Möjligheter

  • Stark soliditet på 69% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Resultattillväxt på 5,8% visar på god kostnadskontroll och skalbar verksamhetsmodell
  • Tillgångstillväxt på 17,4% indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv utveckling: omsättning (+6,9%), resultat (+5,8%), eget kapital (+24,3%) och tillgångar (+17,4%). Trenderna pekar på ett välskött företag i kontrollerad tillväxt med stark lönsamhet och finansiell stabilitet.