892 000 SEK
Omsättning
▲ 3,1%
136 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,3%
63,2%
Soliditet
Mycket God
15,2%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-30

Substansvärdering

Tillgångar:381 342 SEK
Skulder:-9 905 SEK
Substansvärde:240 932 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka tillväxttendenser på alla viktiga områden. Den höga soliditeten på över 60% tillsammans med en imponerande vinstmarginal på 15,2% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Den betydande tillväxten i eget kapital (+49,7%) och tillgångar (+30,1%) visar att företaget effektivt omsätter vinsten till att stärka sin finansiella bas. Den måttliga omsättningstillväxten (+3,1%) kombinerad med en stark resultattillväxt (+13,3%) tyder på förbättrad effektivitet och kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en diversifierad verksamhet inom hotell och restaurang, foto och marknadsföring samt industriservice som blästring, murning och sanering. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den relativt låga omsättningen jämfört med mer specialiserade företag, men den höga vinstmarginalen indikerar att företaget har hittat lönsamma nischer inom dessa områden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 120 000 SEK till 136 000 SEK, en ökning med 16 000 SEK (+13,3%). Denna högre tillväxt jämfört med omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 63,2% är mycket stark och visar att företaget har ett lågt belåningsgrad. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 160 924 SEK till 240 932 SEK, en tillväxt på 80 008 SEK (+49,7%). Denna betydande ökning beror främst på att större delen av årets vinst har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 865 235 SEK till 892 455 SEK, en måttlig tillväxt på 27 220 SEK (+3,1%). Detta visar en stabil kundbas men även ett utvecklingspotential för högre tillväxt.

Huvudrisker

  • Den relativt låga omsättningen på under 1 miljon SEK gör företaget sårbart för förluster av större kunder eller konjunkturnedgångar.
  • Den diversifierade verksamheten kan leda till att resurser sprids för tunt och att fokus saknas på de mest lönsamma verksamhetsområdena.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering.
  • Den starka resultattillväxten på 13,3% visar att företaget har god kontroll på kostnaderna och kan skal upp verksamheten lönsamt.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 30,1% indikerar att företaget investerar i framtiden och bygger kapacitet för högre omsättning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+3,1%), resultat (+13,3%), eget kapital (+49,7%) och tillgångar (+30,1%). Trenden pekar entydigt mot ett växande och lönsamt företag som förbättrar sin finansiella ställning avsevärt.