1 890 633 SEK
Omsättning
▲ 39,4%
-9 580 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 90,8%
13,1%
Soliditet
Stabil
−0,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:776 243 SEK
Skulder:-674 690 SEK
Substansvärde:101 553 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark omsättningstillväxt på 39,4% och en betydande förbättring av resultatet från -104 350 SEK till -9 580 SEK. Trots att företaget fortfarande går med förlust, indikerar trenden en tydlig väg mot lönsamhet. Tillgångarna har ökat med 23,2%, vilket visar på investeringar i verksamheten. Den låga soliditeten på 13,1% är dock en utmaning som behöver adresseras för att säkerställa långsiktig finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är en teknisk verkstad med inriktning på service och reparationer inom fordonsteknik, verksamt sedan 2009. Denna typ av verksamhet kräver kontinuerliga investeringar i verktyg och utrustning, vilket reflekteras i tillgångsökningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på 104 350 SEK till en förlust på endast 9 580 SEK, en förbättring på 94 770 SEK eller 90,8%. Företaget är nära break-even.

Soliditet: Soliditeten på 13,1% är låg och ligger under branschgenomsnittet, vilket indikerar ett högt belåningsgrad och sårbarhet för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 101 533 SEK till 101 553 SEK, en ökning på endast 20 SEK. Den minimala ökningen trots förbättrat resultat kan tyda på utdelning eller andra kapitaltransaktioner.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 348 185 SEK till 1 838 639 SEK, en tillväxt på 490 454 SEK eller 39,4%. Detta indikerar stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 13,1% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån och ökar sårbarheten vid oförutsedda händelser.
  • Företaget går fortfarande med en förlust på 9 580 SEK, vilket innebär att det inte genererar något eget kapital för framtida investeringar.
  • Ett kraftigt ökat omsättning på 490 454 SEK medför vanligtvis ökade rörelsekapitalbehov, vilket kan pressa likviditeten.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 39,4% visar på en stark marknadsposition och goda affärsmöjligheter.
  • Resultatet har förbättrats dramatiskt med 94 770 SEK, och trenden pekar mot att uppnå lönsamhet inom en snar framtid.
  • Tillgångarna ökade med 146 074 SEK till 776 243 SEK, vilket kan indikera investeringar i kapacitet som kan ge ytterligare tillväxt.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+39.4%), resultat (+90.8%), eget kapital (+0.0%), och tillgångar (+23.2%). Den övergripande trenden är starkt positiv, med den enda signifikanta utmaningen being den låga soliditeten.