171 387 SEK
Omsättning
▲ 60,5%
-82 654 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 38,2%
−33,8%
Soliditet
Mycket Låg
−34,1%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:396 811 SEK
Skulder:-530 774 SEK
Substansvärde:-133 962 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har flyttat under året till nya, bättre anpassade lokaler inom Gislaved.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har flyttat under året till nya, bättre anpassade lokaler inom Gislaved, vilket kan förklara delar av kostnadsökningen men också skapa bättre förutsättningar för framtida verksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga förbättringstrender i rörelse men allvarliga strukturella problem i balansräkningen. Omsättningen har mer än fördubblats från 106 770 SEK till 242 503 SEK, vilket indikerar att verksamheten växer och får fotfäste på marknaden. Resultatet har förbättrats med 38,2% men är fortfarande negativt på -82 654 SEK. Det mest alarmerande är det negativa eget kapitalet på -133 962 SEK, vilket innebär att företaget är skuldsatt över sina tillgångars värde. Företaget befinner sig i en kritisk fas där tillväxten måste omvandlas till lönsamhet för att överleva på lång sikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver vinterförvaring, reparation och service av båtar samt andra fordon med försäljning främst till privatpersoner i Gislaved-området. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad med högre intäkter under vår- och sommarperioder, vilket kan påverka resultatet negativt under vintermånaderna. Flytten till bättre anpassade lokaler under året kan förklara delar av kostnadsökningen men kan också ge bättre förutsättningar för framtida verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -133 807 SEK till -82 654 SEK, en förbättring med 51 153 SEK. Trots förbättringen är företaget fortfarande förlustgivande, vilket indikerar att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna eller att investeringar gjorts för framtiden.

Soliditet: Soliditeten på -33,8% är mycket låg och indikerar ett högt skuldsättningsgrad. Detta innebär att företaget har begränsat finansiellt handlingsutrymme och kan möta svårigheter att få ytterligare finansiering.

Eget kapital: Eget kapital försämrades från -108 807 SEK till -133 962 SEK, en minskning med 25 155 SEK. Det negativa eget kapitalet beror på ackumulerade förluster från verksamheten och innebär att skulderna överstiger tillgångarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 135 733 SEK från 106 770 SEK till 242 503 SEK, en tillväxt på 60,5%. Detta är en mycket positiv utveckling som visar att företaget lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Negativt eget kapital på 133 962 SEK skapar en obalans i företagets finansiering och kan leda till solvensproblem.
  • Fortsatta förluster trots ökad omsättning indikerar att företaget inte har nått break-even punkt.
  • Låg soliditet på -33,8% begränsar möjligheterna till ytterligare lån och investeringar.
  • Tillgångarna minskade med 15 100 SEK från 411 911 SEK till 396 811 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller avskrivningar.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 135 733 SEK till 242 503 SEK, vilket visar stark marknadsacceptans och tillväxtpotential.
  • Resultatet förbättrades med 38,2% från -133 807 SEK till -82 654 SEK, vilket indikerar att företaget är på väg mot lönsamhet.
  • Flytten till bättre anpassade lokaler kan öka effektiviteten och locka fler kunder på sikt.
  • Verksamheten riktar sig till en specifik nisch (båtägare) i en geografiskt avgränsad marknad med potentiellt begränsad konkurrens.

Trendanalys

Omsättningstillväxt på +60,5% och resultattillväxt på +38,2% visar tydliga förbättringstrender i rörelsen. Däremot visar eget kapital tillväxt på -23,1% och tillgångstillväxt på -3,7% att balansräkningen försämras. Den övergripande trenden är att företaget växer snabbt men med ökade finansiella strukturella problem som måste adresseras.