1 809 979 SEK
Omsättning
▼ 8,7%
604 278 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,4%
91%
Soliditet
Mycket God
33,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
205 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-08

Substansvärdering

Tillgångar:3 475 283 SEK
Skulder:-318 573 SEK
Substansvärde:3 156 710 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande rörelseresultat. Den exceptionellt höga soliditeten på 91% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett mycket stabilt företag med god likviditet. Den mycket höga vinstmarginalen på 33.3% är imponerande. Den stora oron är dock den kraftiga nedgången i både omsättning (-8.7%) och resultat (-31.4%), vilket tyder på en betydande försämring i den operativa verksamheten trots de starka balansräkningstalen. Företaget kan vara i en fas av omstrukturering eller drabbat av en tillfällig nedgång i efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget, etablerat 2002, verkar inom mark- och byggprojektering samt uthyrning av instrument med kontor i Tidan och säte i Skövde. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och cyklisk, vilket kan förklara fluktuationer i omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag som projektering med låga rörkostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 880 847 SEK till 604 278 SEK, en minskning på 276 569 SEK eller -31.4%. Nedgången är större procentuellt än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på de projekt som genomförts.

Soliditet: Soliditeten på 91.0% är exceptionellt hög och mycket stark. Det innebär att företaget i princip är skuldfritt och har en mycket god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Det ger också goda förutsättningar för att ta lån om investeringsbehov uppstår.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 871 629 SEK till 3 156 710 SEK, en förbättring på 285 081 SEK eller +9.9%. Denna tillväxt beror sannolikt helt på att årets vinst på 604 278 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 019 432 SEK till 1 814 779 SEK, en nedgång på 204 653 SEK eller -8.7%. Detta indikerar färre projekt eller lägre omsättning per projekt jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på -8.7% till 1 814 779 SEK, vilket om den fortsätter kan hota lönsamheten på sikt.
  • Resultatet rasade med -31.4% till 604 278 SEK, en mycket stor försämring som kräver uppmärksamhet.
  • Verksamheten verkar vara i en nedåtgående cyklisk fas, vilket är en risk för ett projektbaserat företag.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med en soliditet på 91.0% ger ett robust skydd mot konjunkturnedgångar.
  • Trots nedgången uppvisar företaget fortfarande en mycket hög vinstmarginal på 33.3%, vilket visar på en effektiv verksamhet.
  • Tillväxten i eget kapital med 285 081 SEK till 3 156 710 SEK ger resurser för framtida investeringar och expansion.