2 693 000 SEK
Omsättning
▼ 24,5%
307 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,5%
0,5%
Soliditet
Mycket Låg
10,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 811 999 SEK
Skulder:-1 978 467 SEK
Substansvärde:1 223 532 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla trender. Trots en betydande minskning av omsättningen med 24,5% har företaget lyckats öka sitt resultat med 28,4% och stärkt sitt eget kapital avsevärt. Den extremt låga soliditeten på 0,5% är dock en allvarlig svaghet som indikerar en mycket hög belåningsgrad. Företaget, som är etablerat sedan 2015, verkar genomgå en omstrukturering eller fokusförändring där effektivitet och lönsamhet prioriteras framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom gräv och schakt, en bransch som är konjunkturkänslig och ofta kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning. Denna typ av verksamhet förklarar de höga tillgångarna på 4,8 miljoner SEK, som sannolikt består av anläggningstillgångar som grävmaskiner och lastbilar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 239 000 SEK till 307 000 SEK, en ökning med 68 000 SEK trots den lägre omsättningen. Detta visar på förbättrad kostnadskontroll, högre marginaler på projekten eller minskade avskrivningar.

Soliditet: En soliditet på 0,5% är extremt låg och indikerar att nästan alla tillgångar är finansierade med skulder. Detta placerar företaget i en sårbar finansierad position med hög risk vid obetalda leverantörsskulder eller oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 948 568 SEK till 1 223 532 SEK, en tillväxt på 274 964 SEK eller 29,0%. Denna förbättring drivs helt av årets vinst på 307 000 SEK, vilket är en stark indikator på att vinsten reinvesteras i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 649 357 SEK till 2 815 193 SEK, en nedgång på 834 164 SEK eller 24,5%. Detta kan tyda på färre projekt, lägre priser eller en avsiktlig strategi att fokusera på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,5% skapar en mycket hög finansiell risk och sårbarhet för kassaflödesproblem.
  • Kraftig omsättningsminskning på 834 164 SEK kan indikera förlorade kunder, hårdare konkurrens eller en svagare marknad.
  • Den höga belåningsgraden begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån för investeringar eller att klara av en ekonomisk nedgång.

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 28,4% visar på god operativ effektivitet och förmåga att generera vinst även vid lägre omsättning.
  • Betydande tillväxt av eget kapital med 274 964 SEK stärker företagets finansiella bas och minskar långsiktigt beroendet av extern finansiering.
  • Tillgångstillväxt på 6,9% till 4,8 miljoner SEK visar på fortsatta investeringar i den operativa verksamheten.