362 000 SEK
Omsättning
▼ 33,2%
250 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,8%
76%
Soliditet
Mycket God
69%
Vinstmarginal
Mycket Hög
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:798 391 SEK
Skulder:-192 010 SEK
Substansvärde:606 381 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med starka lönsamhetsnyckeltal men samtidigt kraftiga nedgångar i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 69% och soliditeten på 76% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet per såld krona. Trots detta har omsättningen minskat med 33,2% och resultatet med 39,8%, vilket pekar på en betydande kontraktion i verksamhetsvolymen. Ökningen av eget kapital med 24,3% till 606 381 SEK visar dock att företaget behåller en god kapitalstruktur trots den negativa utvecklingen i rörelseresultatet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom energideklarations- och energikartläggningstjänster, en verksamhet som ofta är beroende av byggsektorns konjunktur och energipolitiska styrmedel. Denna typ av konsultverksamhet har vanligtvis relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 415 000 SEK till 250 000 SEK, en minskning med 165 000 SEK eller 39,8%. Nedgången är större procentuellt än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på oflexibla kostnader eller minskade skalekonomier.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 487 936 SEK till 606 381 SEK, en förbättring med 118 445 SEK eller 24,3%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 250 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 545 031 SEK till 362 384 SEK, en nedgång med 182 647 SEK eller 33,2%. Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller antalet uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 33,2% från 545 031 SEK till 362 384 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatminskning på 39,8% från 415 000 SEK till 250 000 SEK visar sårbarhet i lönsamheten vid minskad verksamhetsvolym
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare förvärra den negativa trenden i omsättning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 76% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 69% visar att företaget har effektiva processer och god kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxt på 6,1% till 798 391 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad trots utmaningar

Trendanalys

Företaget befinner sig i en paradoxal situation med starka balansräkningsnyckeltal men negativa resultatutvecklingstrender. Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på ett välskött företag med god lönsamhet, medan de kraftiga nedgångarna i omsättning (-33,2%) och resultat (-39,8%) indikerar allvarliga utmaningar i försäljningsvolym eller marknadsposition. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+24,3%) och tillgångar (+6,1%) visar dock att företaget behåller finansiell styrka och har kapacitet att hantera denna nedgångsperiod.