416 000 SEK
Omsättning
▲ 296,2%
176 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,6%
49,6%
Soliditet
Mycket God
42,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:993 882 SEK
Skulder:-470 293 SEK
Substansvärde:375 889 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men oroande trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 42,3% och soliditeten på 49,6% är imponerande och indikerar ett lönsamt företag med god finansiell stabilitet. Trots detta visar utvecklingen en markant omsättningsminskning med 32,4% samtidigt som resultatet halverats, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder eller minskad verksamhetsvolym. Tillgångarna och eget kapital har ökat, vilket visar att företaget fortsätter att investera och bygga kapital trots svagare omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom gräv- och anläggningsbranschen med schaktarbeten och uthyrning av arbetskraft, en verksamhet som är konjunkturkänslig och beroende av byggsektorns utveckling. Branschen kännetecknas vanligtvis av höga maskin- och utrustningsinvesteringar, vilket syns i de relativt höga tillgångarna på nära 1 miljon SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 415 000 SEK till 176 000 SEK, en minskning med 239 000 SEK (-57,6%). Trots den kraftiga resultatnedgången är vinstmarginalen fortfarande mycket hög, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 49,6% är mycket god och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 272 020 SEK till 375 889 SEK, en tillväxt på 103 869 SEK (+38,2%). Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 176 000 SEK, vilket visar att företaget bygger kapital trots svagare omsättning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 615 187 SEK till 415 647 SEK, en nedgång på 199 540 SEK (-32,4%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre projekt eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 32,4% från 615 187 SEK till 415 647 SEK indikerar potentiell marknadsförsämring
  • Resultatnedgång med 57,6% trots mycket hög vinstmarginal visar sårbarhet för volymfluktuationer
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare påverka omsättningen negativt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 42,3% visar exceptionell lönsamhet per såld krona
  • Soliditet på 49,6% ger god finansiell stabilitet och kapacitet för investeringar
  • Tillgångstillväxt på 15,8% till 993 882 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 38,2% till 375 889 SEK, vilket stärker företagets långsiktiga konkurrenskraft