2 266 000 SEK
Omsättning
▲ 11,2%
419 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,6%
66,7%
Soliditet
Mycket God
18,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 378 919 SEK
Skulder:-424 372 SEK
Substansvärde:785 376 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 18,5% kombinerat med en soliditetsgrad på 66,7% indikerar ett mycket hälsosamt och lönsamt företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 72,1% visar på en betydande ackumulering av vinster och en stark kapitalbas för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver installation och försäljning av elmaterial med säte i Borås. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med både materialförsäljning och tjänsteintäkter från installation, vilket förklarar den höga vinstmarginalen i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 339 000 SEK till 419 000 SEK, en ökning med 80 000 SEK eller 23,6%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 66,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 456 294 SEK till 785 376 SEK, en tillväxt på 329 082 SEK eller 72,1%, främst driven av ackumulerade vinster från verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 125 493 SEK till 2 265 803 SEK, en tillväxt på 11,2% som visar på en stabil kundbas och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och behov av ytterligare investeringar i personal och lager
  • Konjunkturkänslighet inom bygg- och installationssektorn kan påverka framtida omsättning

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 785 376 SEK i eget kapital ger utrymme för expansion och investeringar
  • Hög vinstmarginal på 18,5% ger goda förutsättningar för att finansiera organisk tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 42,4% till 1 378 919 SEK visar på investeringar som kan bära framtida intäkter

Trendanalys

Omsättningen visar en positiv trend med en stabil tillväxt från 2022 till 2024, trots en liten tillfällig nedgång 2023. Resultatet efter finansnetto har förbättrats markant, särskilt mellan 2022 och 2024, vilket indikerar en stark ökning av lönsamheten. Denna förbättring syns tydligt i vinstmarginalen som har mer än femdubblats sedan 2022. Eget kapital och totala tillgångar har vuxit kraftigt, vilket pekar på en expansion av verksamheten och en stärkt balansräkning. Soliditeten har kontinuerligt förbättrats, vilket visar på ett minskat finansieringsberoende och en ökad finansiell stabilitet. Trenderna tyder på ett framgångsrikt företag i en stark tillväxtfas med god lönsamhet och en allt sundare kapitalstruktur.