5 165 000 SEK
Omsättning
▲ 24,6%
-8 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 103,7%
37,4%
Soliditet
God
−0,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 750 292 SEK
Skulder:-1 063 606 SEK
Substansvärde:527 697 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett resultat som vänt från vinst till förlust. Den snabba omsättningsökningen på 24,6% tyder på att företaget lyckats öka sin marknadsandel eller kundbas, men detta har inte genererat lönsamhet. Soliditeten på 37,4% är acceptabel men bör övervakas om förlusterna fortsätter. Företaget verkar vara i en expansionsfas där investeringar i tillgångar (ökning med 13,2%) och omsättning går före kortsiktig lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reparationer av jord- och skogsbruksmaskiner samt lastvagnar och lastbilar. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i verktyg, utrustning och reservdelar, vilket reflekteras i de höga tillgångarna. Branschen är kapitalintensiv och konjunkturkänslig, men efterfrågan på reparationer är oftast stabil även under ekonomiska nedgångar eftersom kunder väljer att reparera snarare än att köpa ny utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 214 000 SEK till en förlust på 8 000 SEK, en negativ förändring på 222 000 SEK. Den snabba omsättningstillväxten har tydligen inte kunnat översättas till lönsamhet, troligen på grund av ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 37,4% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för många företag, men om förlusterna fortsätter kan soliditeten försämras snabbt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 513 172 SEK till 527 697 SEK, en förbättring på 14 525 SEK trots förluståret. Detta tyder på att ägarna har injecterat nytt kapital eller att det finns andra poster som påverkat kapitalet positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 4 155 246 SEK till 5 185 516 SEK, en tillväxt på 1 030 270 SEK eller 24,6%. Detta indikerar en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företaget gick med förlust trots en omsättningsökning på över 1 miljon SEK, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Resultatet försämrades med 222 000 SEK från föregående år, en negativ trend på -103,7%.
  • Om förlusttrender fortsätter kan soliditeten på 37,4% snabbt eroderas.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 1 030 270 SEK till 5 185 516 SEK, vilket visar på stark efterfrågan och god marknadsposition.
  • Tillgångarna ökade med 204 771 SEK till 1 750 292 SEK, vilket kan indikera investeringar i kapacitet för framtida tillväxt.
  • Eget kapital ökade trots förluståret, vilket visar på finansiell styrka eller ägarstöd.