10 776 000 SEK
Omsättning
▲ 2,1%
1 328 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43,6%
56,2%
Soliditet
Mycket God
12,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 964 872 SEK
Skulder:-3 052 004 SEK
Substansvärde:3 912 868 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med starka lönsamhetsförbättringar samtidigt som balansräkningen krymper markant. Resultatet har förbättrats dramatiskt med 43,6% tillväxt och vinstmarginalen på 12,3% är imponerande hög för branschen. Soliditeten på 56,2% är mycket stark. Samtidigt har tillgångarna minskat med 31,4%, vilket tyder på att företaget genomgår en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Den marginella omsättningstillväxten på 2,1% kombinerat med den stora resultatförbättringen indikerar effektiviseringar och bättre lönsamhet per omsatt krona.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver lastbilstransporter samt bygg- och maskintjänster, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver investeringar i fordon och utrustning. Branschen är typiskt sett präglad av konjunkturkänslighet och konkurrens. Företaget är etablerat sedan 2013 och har således över 10 års erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 925 000 SEK till 1 328 000 SEK, en ökning på 403 000 SEK eller 43,6%. Denna förbättring visar på betydande effektiviseringar eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 56,2% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 776 823 SEK till 3 912 868 SEK, en tillväxt på 1 136 045 SEK eller 40,9%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 10 554 278 SEK till 10 783 124 SEK, en tillväxt på 2,1%. Denna blygsamma tillväxt indikerar en stabil kundbas men begränsad expansionskraft.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 3 187 174 SEK från 10 152 046 SEK till 6 964 872 SEK kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet
  • Låg omsättningstillväxt på endast 2,1% kan begränsa framtida expansionsmöjligheter
  • Stor tillgångsminskning kan påverka företagets operativa kapacitet på sikt

Möjligheter

  • Mycket stark vinstmarginal på 12,3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Hög soliditet på 56,2% skapar möjligheter för expansion eller upplåning till förmånliga villkor
  • Dramatisk resultatförbättring på 43,6% visar på effektiv verksamhetsstyrning