1 478 000 SEK
Omsättning
▲ 1,9%
348 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18%
72,4%
Soliditet
Mycket God
23,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:829 006 SEK
Skulder:-211 701 SEK
Substansvärde:534 292 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med stark lönsamhet och förbättrad kapitalstruktur, men med vissa oroväckande tecken på minskad omsättningstillväxt och nedgång i totala tillgångar. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 23,7% och soliditeten på 72,4% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag med god finansiell hälsa. Resultatet ökade med 18,0% trots en blygsam omsättningsökning på endast 1,9%, vilket visar på förbättrad lönsamhet. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 107,6% stärker företagets finansiella fundament avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom industriteknik, prototyptillverkning och legotillverkning med styrda och manuella maskiner för metallbearbetning. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande. Verksamheten är lokaliserad till Göteborg, ett centrum för svensk industri och tillverkningssektor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 295 000 SEK till 348 000 SEK, en ökning med 53 000 SEK eller 18,0%. Denna förbättring visar på effektiviserade operationer och excellens i kostnadskontroll, särskilt imponerande givet den låga omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 72,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Denna nivå ger goda förutsättningar för framtida investeringar och en stark buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 257 361 SEK till 534 292 SEK, en ökning med 276 931 SEK. Denna dramatiska tillväxt har huvudsakligen drivits av årets starka resultat, vilket starkt förbättrar företagets finansiella stabilitet och investeringskapacitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 1 450 014 SEK till 1 478 179 SEK, en tillväxt på endast 1,9%. Denna blygsamma tillväxt indikerar potentiell marknadsutmaningar eller kapacitetsbegränsningar trots den höga efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Omsättningstillväxten är mycket låg på endast 1,9%, vilket kan indikera begränsad marknadsexpansion eller konkurrensutsättning
  • Totala tillgångar minskade med 12,9% från 952 272 SEK till 829 006 SEK, vilket kan tyda på avveckling av produktionskapacitet eller försäljning av tillgångar
  • Den minimala omsättningstillväxten trots stark ekonomi kan indikera begränsad skalbarhet i verksamhetsmodellen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 23,7% ger utmärkta förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 72,4% skapar goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion
  • Den dramatiska ökningen av eget kapital med 276 931 SEK ger en stabil finansieringsbas för framtida tillväxtsatsningar

Trendanalys

Företaget visar starka lönsamhetstrender med förbättrad resultatutveckling (+18,0%) och exceptionell kapitaltillväxt (+107,6%), men oroväckande tendenser i form av mycket låg omsättningstillväxt (+1,9%) och minskande totala tillgångar (-12,9%). Den övergripande trenden pekar mot ett mycket lönsamt men potentiellt volymbegränsat företag med utmärkt finansiell stabilitet.