929 705 SEK
Omsättning
▼ 17,6%
262 544 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 67,4%
93%
Soliditet
Mycket God
28,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 884 458 SEK
Skulder:-222 880 SEK
Substansvärde:4 824 660 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka balansräkningsnyckeltal men kraftiga nedgångar i rörelseresultat. Den exceptionellt höga soliditeten på 93% och det stabila eget kapital på 4,8 miljoner SEK visar på ett företag med mycket låg skuldsättning och god finansiell styrka. Samtidigt har omsättningen minskat med 17,6% och resultatet rasat med 67,3%, vilket indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten trots den finansiella stabiliteten.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat 1988 och verkar inom reparation och underhåll av mekanisk utrustning främst till industriföretag. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i industrisektorn, vilket kan förklara de kraftiga fluktuationerna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 804 096 SEK till 262 544 SEK, en minskning med 541 552 SEK eller 67,3%. Trots den kraftiga nedgången upprätthåller företaget fortfarande en mycket hög vinstmarginal på 28,2%.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimal skuldsättning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 711 764 SEK till 4 824 660 SEK, en tillväxt på 112 896 SEK eller 2,4%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet trots den kraftiga resultatminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 128 872 SEK till 929 595 SEK, en nedgång på 199 277 SEK eller 17,6%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 67,3% visar på allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten
  • Omsättningsminskning på 17,6% indikerar minskad efterfrågan eller förlorade kunder
  • Beroende av industrisektorns konjunktur gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 93% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 28,2% trots nedgång visar på effektiv kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxt på 4,9% till 5 884 458 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelseprestation med kraftiga nedgångar i både omsättning (-17,6%) och resultat (-67,3%), men positiva trender i balansräkningen med ökande eget kapital (+2,4%) och tillgångar (+4,9%). Den höga soliditeten bibehålls trots de operativa utmaningarna.