2 316 000 SEK
Omsättning
▼ 28,9%
481 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 105,6%
49%
Soliditet
Mycket God
20,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-22

Substansvärdering

Tillgångar:2 799 655 SEK
Skulder:-1 417 844 SEK
Substansvärde:1 381 811 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med motsägelsefulla trender. Trots en kraftig nedgång i omsättning med 28,9% har resultatet mer än fördubblats (+105,6%), vilket indikerar en betydande effektivisering eller en förändring i verksamhetsinriktning. Eget kapital har stärkts avsevärt (+34,6%), medan totala tillgångarna minskat något. Den mycket höga vinstmarginalen på 20,6% och en solid soliditet på 49,0% pekar på ett lönsamt företag med god finansieringsstyrka, som genomgår en omställning eller fokuserar på mer lönsamma uppdrag.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggentreprenadföretag som verkar sedan 2007 och specialiserar sig på mark-, snickeri-, platt- och murningsarbeten, främst till företagskunder men även till privatpersoner. Verksamheten inkluderar även förvaltning av värdepapper och fastigheter, vilket kan förklara delar av den finansiella utvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 234 000 SEK till 481 000 SEK, en ökning med 247 000 SEK eller 105,6%. Denna kraftiga vinstökning trots lägre omsättning antyder starkt förbättrad lönsamhet, kostnadskontroll eller intäkter från förvaltningsverksamheten.

Soliditet: En soliditet på 49,0% är mycket god och visar att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett stabilt fundament och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 026 527 SEK till 1 381 811 SEK, en tillväxt på 355 284 SEK eller 34,6%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 3 373 904 SEK till 2 336 442 SEK, en minskning med 1 037 462 SEK eller 28,9%. Detta kan tyda på färre eller mindre byggprojekt under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 28,9% kan vara en indikator på minskad efterfrågan eller förlorade marknadsandelar i kärnverksamheten.
  • Minskande tillgångar på 3,9% kan, om trenden fortsätter, begränsa företagets operativa kapacitet och investeringsmöjligheter.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,6% visar på en exceptionell förmåga att generera vinst och kan ge utrymme för prissättning eller investeringar.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 355 284 SEK stärker balansräkningen avsevärt och ger bättre förutsättningar för framtida expansion eller att ta sig an större projekt.