2 722 000 SEK
Omsättning
▲ 2,6%
629 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3,7%
67%
Soliditet
Mycket God
23,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 874 432 SEK
Skulder:-512 156 SEK
Substansvärde:839 554 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell situation med starka nyckeltal men med en del motstridiga trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,1% och den exceptionellt höga soliditeten på 67,0% indikerar ett mycket lönsamt och finansiellt stabilt företag. Tillgångarna har ökat kraftigt med 24,4% och eget kapital har vuxit med 18,1%, vilket visar på en stark balansräkning. Dock är den marginella omsättningstillväxten på 2,6% kombinerad med en resultatminskning på 3,7% något oroande och kan tyda på ökade kostnader eller prispress.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom måleri, golv- och väggbeklädningsarbeten, fastighetsskötsel samt värdepappershandel. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade tjänsteföretag inom bygg och underhåll, medan värdepappershandeln kan bidra till extra intäkter. Med säte i Luleå verkar företaget vara etablerat i norra Sverige sedan 2016.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 653 000 SEK till 629 000 SEK, en nedgång på 3,7%. Trots detta ligger vinsten på en mycket hög nivå i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 67,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 710 731 SEK till 839 554 SEK, en stark tillväxt på 18,1%. Denna ökning beror främst på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 652 354 SEK till 2 722 144 SEK, en marginell tillväxt på 2,6%. Detta indikerar en stabil kundbas men begränsad expansionsnivå.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade trots ökad omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 2,6% kan indikera en mogen marknad eller begränsad expansionsförmåga

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 67,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,1% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god prissättningsförmåga
  • Kraftig tillgångstillväxt med 24,4% indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en blandad trendbild med förbättringar inom balansräkningens poster (tillgångar +24,4%, eget kapital +18,1%) men försämring inom resultatutveckling (-3,7%) trots liten omsättningsökning (+2,6%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar dock på en grundläggande stark finansiell position.