659 994 SEK
Omsättning
▲ 10%
78 553 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,7%
5,4%
Soliditet
Låg
11,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 653 448 SEK
Skulder:-4 404 131 SEK
Substansvärde:249 317 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den mycket låga soliditeten på 5,3% indikerar ett högt belåningsgrad trots de förbättrade resultaten. Detta är ett etablerat företag (registrerat 2011) som verkar genomgå en omstrukturering där tillgångar har sålts av samtidigt som den löpande verksamheten presterar bättre.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fastighetsförvaltning med säte i Borås kommun, vilket innebär att det förvaltar och driver fastigheter, troligtvis med hyresintäkter som huvudinkomstkälla. Detta förklarar den relativt stabila omsättningen och den höga vinstmarginalen som är typisk för välskött fastighetsförvaltning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 61 032 SEK till 78 553 SEK, en ökning på 28,7%. Den höga vinstmarginalen på 11,1% visar på effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 5,3% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en betydande riskfaktor trots de positiva resultattrenderna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 186 970 SEK till 249 317 SEK, en tillväxt på 33,4%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 78 553 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 599 994 SEK till 706 546 SEK, en tillväxt på 10,0%. Detta indikerar en ökad verksamhetsvolym eller förbättrade hyresintäkter.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 5,3% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Tillgångarna minskade med 11,7% från 5 269 012 SEK till 4 653 448 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar
  • Hög belåning gör företaget känsligt för förändringar i fastighetsmarknaden och kreditvillkor

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 28,7% visar på förbättrad lönsamhet i kärnverksamheten
  • Omsättningstillväxt på 10,0% indikerar expanderande verksamhet eller höjda hyresintäkter
  • Eget kapital ökade med 33,4% till 249 317 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas