2 284 000 SEK
Omsättning
▲ 12,2%
1 312 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,4%
76%
Soliditet
Mycket God
57,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-27

Substansvärdering

Tillgångar:4 252 198 SEK
Skulder:-806 669 SEK
Substansvärde:2 379 696 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 57,5% kombinerat med en imponerande resultattillväxt på +59,4% indikerar en mycket lönsam verksamhet med god kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 76,0% tillsammans med en kapitaltillväxt på +30,3% visar på ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Tillgångstillväxten på +49,8% tyder på betydande investeringar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel och tjänster inom entreprenad, bygg och transporter med entreprenadmaskiner. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade tjänsteföretag inom entreprenadbranschen där expertis och specialutrustning ger goda marginaler. Verksamheten är baserad i Heby kommun.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 823 000 SEK till 1 312 000 SEK, en ökning med 489 000 SEK eller 59,4%, vilket indikerar utmärkt lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 826 530 SEK till 2 379 696 SEK, en tillväxt på 553 166 SEK eller 30,3%, vilket främst drivs av det starka resultatet och ökade företagets finansiella styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 035 931 SEK till 2 284 075 SEK, en tillväxt på 12,2% som visar på en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är sannolkt konjunkturkänslig och beroende av bygg- och anläggningssektorns utveckling
  • Den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan ytterligare investeringar
  • Koncentration av verksamhet inom en specifik region (Heby kommun) kan innebära geografisk risk

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 57,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark kapitalbas med 2 379 696 SEK i eget kapital möjliggör investeringar i ny utrustning och verksamhetsutveckling
  • Tillgångstillväxt på 49,8% till 4 252 198 SEK indikerar redan pågående expansion och kapacitetsutökning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+12,2%), resultattillväxt (+59,4%), eget kapital tillväxt (+30,3%) och tillgångstillväxt (+49,8%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas med god operativ effektivitet.