2 250 000 SEK
Omsättning
▲ 179,2%
582 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 263,8%
45%
Soliditet
Mycket God
25,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 360 312 SEK
Skulder:-748 141 SEK
Substansvärde:612 171 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga tillväxttakter inom alla nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen från 805 912 SEK till 2 249 834 SEK kombinerat med en resultatökning från 160 000 SEK till 582 000 SEK indikerar en mycket effektiv skalning av verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 25,9% och soliditeten på 45,0% pekar på en lönsam och finansiellt stabil verksamhet som tydligt har etablerat sig på marknaden sedan starten 2021.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultation inom mekanisk verkstad, tillverkning, svets och montage. Den snabba tillväxten är typisk för specialiserade ingenjörs- och tillverkningskonsultbolag som lyckas etablera sig med efterfrågad expertis, vilket reflekteras i den kraftiga omsättningsökningen på 179,2%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 422 000 SEK från 160 000 SEK till 582 000 SEK, en ökning på 263,8%. Denna ökning är proportionellt större än omsättningsökningen, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 45,0% anses mycket bra och indikerar ett lågt belåningsgrad. Företaget finansierar nästan hälften av sina tillgångar med eget kapital, vilket ger en god finansiell flexibilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital stärktes betydligt med 459 982 SEK från 152 189 SEK till 612 171 SEK, en tillväxt på 302,2%. Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av att årets starka resultat på 582 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 1 443 922 SEK från 805 912 SEK till 2 249 834 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 179,2%. Detta visar ett framgångsrikt etablerande på marknaden och en stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 179% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan medföra kapacitetsutmaningar.
  • Företagets snabba expansion kräver kontinuerlig hantering av kundfordringar och rörelsekapital för att undvika likviditetsbrister trots god soliditet.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 25,9% ger utrymme för framtida investeringar i utrustning eller personal för att ytterligare växa.
  • Den starka balansräkningen med eget kapital på 612 171 SEK och tillgångar på 1 360 312 SEK ger en excellent utgångspunkt för att finansiera fortsatt organisk tillväxt eller eventuella förvärv.

Trendanalys

Alla trender pekar på en mycket stark förbättring: omsättning (+179,2%), resultat (+263,8%), eget kapital (+302,2%) och tillgångar (+169,8%). Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med ökad lönsamhet och avsevärt stärkta balansposter.