917 427 SEK
Omsättning
▼ 26,6%
425 253 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,8%
48,9%
Soliditet
Mycket God
46,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-17

Substansvärdering

Tillgångar:1 600 482 SEK
Skulder:-764 565 SEK
Substansvärde:575 917 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Trots en mycket hög vinstmarginal på 46.4% har både omsättning och resultat minskat kraftigt med över 25% respektive över 40%. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+36.5%) och en solid soliditet på 48.9% indikerar dock god finansiell styrka och att vinsten har reinvesterats i verksamheten. Företaget verkar vara i en omställningsfas där det prioriterar lönsamhet framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av personal och transporttjänster och är moderbolag till två dotterbolag inom wrapping och fastigheter. Som personaluthyrningsföretag är det typiskt att ha höga personalrelaterade kostnader, vilket gör den höga vinstmarginalen anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 731 188 SEK till 425 253 SEK, en minskning på 305 935 SEK eller 41.8%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår en mycket stark lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 48.9% är mycket stark och visar att nära hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot obetalda skulder och finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 421 948 SEK till 575 917 SEK, en tillväxt på 153 969 SEK eller 36.5%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 249 951 SEK till 917 427 SEK, en nedgång på 332 524 SEK eller 26.6%. Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller antal uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 26.6% vilket, om trenden fortsätter, hotar företagets långsiktiga överlevnad trots god lönsamhet.
  • Resultatet föll med 41.8%, vilket visar att kostnadsanpassningen inte fullt ut kunde kompensera för den sjunkande omsättningen.
  • Tillgångarna minskade med 7.5% (130 422 SEK), vilket kan indikera en avveckling av verksamheten eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 46.4% visar en exceptionell förmåga att generera vinst på varje krona i omsättning.
  • Eget kapital ökade med 153 969 SEK till 575 917 SEK, vilket ger finansiell styrka och möjliggör investeringar i framtiden.
  • Stark soliditet på 48.9% ger företaget goda förutsättningar att ta lån för expansion eller klara av ekonomiska nedgångar.