567 246 SEK
Omsättning
▲ 154,8%
327 035 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 67,1%
57,9%
Soliditet
Mycket God
57,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-18

Substansvärdering

Tillgångar:487 224 SEK
Skulder:-186 449 SEK
Substansvärde:209 571 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftiga förbättringar på alla områden. Den mer än fördubblade omsättningen och det höga resultatet pekar på ett framgångsrikt expanderande företag som etablerat sig på marknaden. Den höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar god lönsamhet och finansiell stabilitet, vilket tillsammans med de imponerande tillväxttalen placerar företaget i en mycket positiv situation.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utbildning och konsultverksamhet inom nischade områden som språk, brand, räddning, akutsjukvård och företagshälsovård. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av projektbaserad omsättning och höga kvalifikationskrav, vilket stämmer väl med den observerade höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 195 730 SEK till 327 035 SEK, en ökning med 67.1%. Den höga absoluta vinstnivån visar att företaget inte bara växer utan också är mycket lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 57.9% är mycket god och indikerar ett företag med låg belåning och en finansiell struktur som ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 180 410 SEK till 209 571 SEK, en tillväxt på 16.2%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 222 662 SEK till 567 246 SEK, en tillväxt på 154.8%. Denna mer än fördubblade omsättning indikerar en stark marknadsacceptans och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 154.8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspåfrestning
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till nischade områden, vilket kan medföra sårbarhet vid förändringar i dessa specifika marknader
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till sig konkurrens, vilket kan pressa marginalerna i framtiden

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att mer än fördubbla omsättningen på ett år visar på stor skalbarhet och expansionspotential
  • Mycket hög vinstmarginal på 57.6% ger utrymme för framtida investeringar och verksamhetsutveckling
  • Stark soliditet på 57.9% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+154.8%), resultattillväxt (+67.1%), eget kapital tillväxt (+16.2%) och tillgångstillväxt (+63.3%). Denna konsekvent positiva utveckling across all metrics indikerar ett välskött företag i en accelererad tillväxtfas.