260 000 SEK
Omsättning
▼ 42%
111 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 875%
75%
Soliditet
Mycket God
42,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
85 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-28

Substansvärdering

Tillgångar:181 118 SEK
Skulder:-45 161 SEK
Substansvärde:135 957 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 42% men samtidigt en dramatisk resultatförbättring från förlust till vinst. Den höga soliditeten på 75% och vinstmarginalen på 42,6% indikerar ett mycket kostnadseffektivt företag som genomgått en betydande omstrukturering eller fokuserat på mer lönsamma uppdrag. Tillgångsminskningen tyder på en avveckling av mindre lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget installerar och säljer medicinteknisk utrustning till veterinärkliniker. Denna verksamhet är typiskt projektbaserad med ojämna intäktsflöden, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -4 000 SEK till en vinst på 111 000 SEK, en förbättring på 115 000 SEK. Denna omvändning indikerar kraftiga kostnadsbesparingar eller en förändring i verksamhetsmodellen.

Soliditet: Soliditeten på 75,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och klarar sig väl utan extern finansiering. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 47 381 SEK till 135 957 SEK, en tillväxt på 88 576 SEK (+186,9%). Denna ökning kommer främst från årets vinst på 111 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 447 871 SEK till 260 001 SEK, en nedgång på 187 870 SEK (-42%). Detta tyder på färre projekt eller mindre försäljningsvolym under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 42% från 447 871 SEK till 260 001 SEK väcker frågor om företagets kommersiella framtid
  • Tillgångarna minskade med 12,3% till 181 118 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhetsresurser
  • Bristen på omsättningstillväxt kan begränsa företagets långsiktiga överlevnad trots god lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 42,6% visar på förmåga att generera stora vinster på begränsad omsättning
  • Soliditeten på 75,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Resultatförbättring med 2 875% visar på förmåga till snabb omställning och kostnadseffektivitet

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i lönsamhet och soliditet men negativa trender i omsättning och tillgångar. Denna kombination tyder på en strategisk omställning där företaget fokuserat på att bli mindre men mer lönsamt, möjligen genom att avveckla mindre lönsam verksamhet eller öka effektiviteten i kvarvarande verksamhet.