2 718 000 SEK
Omsättning
▲ 46,1%
334 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,3%
55%
Soliditet
Mycket God
12,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 995 702 SEK
Skulder:-1 256 257 SEK
Substansvärde:1 278 545 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en betydande försämring av lönsamheten. Den kraftiga tillgångstillväxten på 86,4% indikerar betydande investeringar, troligtvis i fordonspark eller utrustning, vilket förklarar den minskade vinstmarginalen trots högre omsättning. Soliditeten på 55% är dock fortsatt stark och ger företaget god finansiell stabilitet trots den ökade skuldsättningen från investeringarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver vikestransporter i form av skotning av timmer samt fordonsservice. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av specialfordon och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena och investeringsbehoven.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 533 000 SEK till 334 000 SEK, en nedgång på 37,3%. Trots högre omsättning sjönk vinsten, vilket tyder på ökade kostnader eller investeringar som inte ännu gett full avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 55,0% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en stabil finansiell bas trots de stora investeringarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 210 484 SEK till 1 278 545 SEK, en tillväxt på 5,6%. Ökningen kommer från årets resultat på 334 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat större belopp till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 860 464 SEK till 2 718 410 SEK, en tillväxt på 46,1%. Detta visar på stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 37,3% trots stark omsättningstillväxt indikerar lönsamhetsproblem
  • Stora investeringar i tillgångar (ökning med 86,4%) har ökat skuldsättningen och kapitalbehovet
  • Vinstmarginalen på 12,3%, trots klassificering som 'hög', har sjunkit avsevärt från föregående år

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 46,1% visar på god marknadsposition och efterfrågan
  • God soliditet på 55,0% ger finansiell styrka för framtida investeringar och expansion
  • Stora tillgångsinvesteringar kan ge kapacitet för ytterligare tillväxt och effektiviseringar framöver