228 000 SEK
Omsättning
▲ 21,3%
201 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18,9%
82%
Soliditet
Mycket God
88,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-28

Substansvärdering

Tillgångar:810 933 SEK
Skulder:-148 685 SEK
Substansvärde:662 248 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående förbättringar inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 88,1% och soliditeten på 82,0% indikerar en extremt effektiv verksamhet med minimala kostnader i förhållande till intäkter. Alla tillväxttakter ligger över 18%, vilket pekar på en accelererande positiv utveckling. Företaget befinner sig i en mycket stark finansiell position med hög lönsamhet och snabb tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver redovisningsverksamhet, mjölkproduktion och lantbruk på Mellby Brunnsgård i Reftele. Verksamheten registrerades 2009, vilket innebär att det är ett etablerat företag med 14 års erfarenhet. Den extremt höga vinstmarginalen är typisk för lantbruksverksamheter med låga rörliga kostnader efter att fasta investeringar är gjorda, särskilt inom mjölkproduktion där intäkterna kan vara stabila medan direkta kostnader är begränsade.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 169 000 SEK till 201 000 SEK, en ökning med 32 000 SEK eller 18,9%. Den extremt höga vinstmarginalen på 88,1% indikerar en mycket kostnadseffektiv verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 82,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsbehov och finansiell stabilitet. Företaget skulle klara av betydande motgångar utan att hamna i obalans.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 502 376 SEK till 662 248 SEK, en tillväxt på 159 872 SEK eller 31,8%. Denna starka tillväxt drivs främst av det höga resultatet som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 187 625 SEK till 228 450 SEK, en tillväxt på 21,3%. Detta visar en stark försäljningsutveckling som överträffar många jämförbara verksamheter.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt vid prisfall eller kostnadsökningar inom lantbruket
  • Företagets relativt låga omsättning på 228 450 SEK gör det sårbart för enskilda händelser som djursjukdomar eller skördesvårigheter
  • Beroendet av mjölkpriser och lantbrukssubventioner skapar extern priskänslighet

Möjligheter

  • Den exceptionella lönsamheten ger utrymme för investeringar i modernisering och expansion av verksamheten
  • Stark soliditet på 82,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid eventuella investeringsbehov
  • Tillgångstillväxten på 36,3% visar på produktiva investeringar som kan ge avkastning i framtiden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+21,3%), resultattillväxt (+18,9%), eget kapital tillväxt (+31,8%) och tillgångstillväxt (+36,3%). Den konsistenta tillväxten över alla områden indikerar en välbalanserad och hållbar utveckling. Företaget har accelererande tillväxttakter som pekar på en mycket positiv utvecklingsfas.