1 714 624 SEK
Omsättning
▼ 41,2%
55 888 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12,7%
23%
Soliditet
God
3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:981 063 SEK
Skulder:-757 125 SEK
Substansvärde:223 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt fallande omsättning men samtidigt förbättrat resultat och eget kapital. Den dramatiska minskningen av tillgångar med 64,4% tyder på en större omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Trots att omsättningen halverats lyckades bolaget öka vinsten, vilket indikerar en effektiviseringsprocess eller kostnadsrationalisering. Soliditeten på 23% är acceptabel men inte stark, och den låga vinstmarginalen på 3% visar på en utmanande lönsamhet trots förbättringen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av varma och kolda drycker, rostning av kaffe och te, samt service och försäljning av espressomaskiner. Verksamheten startades våren 2020, vilket gör det till ett relativt ungt företag i kafferosteribranschen med fokus på både detaljhandel och serviceverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 49 590 SEK till 55 888 SEK, en ökning med 6 298 SEK eller 12,7%. Detta är anmärkningsvärt med tanke på den kraftiga omsättningsminskningen och tyder på betydande kostnadsbesparingar.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% indikerar att företaget finansieras till cirka en fjärdedel med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå men ligger i den lägre delen av det normala spannet för småföretag och ger begränsat utrymme för ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 179 621 SEK till 223 938 SEK, en tillväxt på 44 317 SEK eller 24,7%. Denna ökning kan förklaras av återinvesterat resultat trots den svaga omsättningsutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 856 562 SEK till 1 888 950 SEK, en nedgång på 967 612 SEK eller 41,2%. Denna dramatiska minskning kan tyda på försäljning av verksamhetsdelar, förändrad affärsmodell eller marknadsförlust.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 41,2% från 2 856 562 SEK till 1 888 950 SEK indikerar potentiell förlust av marknadsandelar eller kunder
  • Dramatisk minskning av tillgångar med 64,4% från 2 758 066 SEK till 981 063 SEK kan tyda på avveckling av verksamhetsdelar
  • Låg vinstmarginal på 3,0% begränsar företagets möjlighet att investera och växa
  • Bristande omsättningstillväxt hotar företagets långsiktiga överlevnad trots kortvarig resultatförbättring

Möjligheter

  • Resultatförbättring med 12,7% till 55 888 SEK visar på förmåga att effektivisera verksamheten trots utmanande förhållanden
  • Eget kapital ökade med 24,7% till 223 938 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Företaget verkar ha genomfört en omstrukturering som gett bättre lönsamhet per omsatt krona
  • Relativt ungt företag med potential att återta marknadsandelar baserat på de erfarenheter som gjorts