1 981 287 SEK
Omsättning
▼ 19,3%
149 966 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 74,7%
61,8%
Soliditet
Mycket God
7,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 235 041 SEK
Skulder:-772 622 SEK
Substansvärde:1 072 419 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en betydande nedgång under 2023 med kraftigt försämrade nyckeltal i samtliga kategorier. Trots en relativt hög soliditet på 61.8% och en positiv vinstmarginal på 7.4%, är utvecklingen oroande med en resultatnedgång på nästan 75% och en omsättningsminskning på över 19%. Detta pekar på en svår period där företaget troligtvis har drabbats av minskad efterfrågan, höjda kostnader eller både och. Företaget, som är etablerat sedan 2002, verkar befinna sig i en omstrukturerings- eller nedgångsfas snarare än en tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom uthyrning och konsultationer inom energilösningar och bilhandel. Denna verksamhetsmodell, som ofta är projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar, kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning och resultat. Den breda inriktningen (energi och bilar) kan indikera en diversifierad men potentiellt oskarp affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 592 532 SEK till 149 966 SEK, en minskning med 442 566 SEK eller 74.7%. Denna extremt kraftiga nedgång, som är mycket större än omsättningsminskningen, tyder på att kostnaderna inte har anpassats i takt med intäktsbortfallet eller att marginalerna har pressats hårt.

Soliditet: En soliditet på 61.8% är fortfarande mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga svårigheter, men trenden är negativ.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 1 279 096 SEK till 1 072 419 SEK, en minskning med 206 677 SEK. Denna försämring är en direkt följd av det sämre årets resultat, vilket dränerade företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 238 967 SEK till 2 038 667 SEK, en nedgång med 200 300 SEK eller 8.9%. Denna minskning på nästan 200 000 SEK indikerar en avsevärd förlust av intäkter, troligen på grund av färre projekt eller kunder.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig förlust av intäkter, vilket syns i omsättningsminskningen på 200 300 SEK.
  • Kraftigt krympande lönsamhet med en resultatnedgång på 442 566 SEK, vilket hotar företagets långsiktiga överlevnad.
  • Urholkning av den kapitalbas som skapar finansiell stabilitet, med en minskning av eget kapital på 206 677 SEK.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 61.8% ger ett robust finansiellt sköld och möjliggör för företaget att ta sig genom en svår period utan omedelbar likviditetsrisk.
  • Företaget genererar fortfarande en vinst på 149 966 SEK, vilket visar att kärnverksamheten är livskraftig och kan vara grunden för en återhämtning.