2 702 909 SEK
Omsättning
▲ 43,2%
1 169 839 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52,8%
48,8%
Soliditet
Mycket God
43,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-27

Substansvärdering

Tillgångar:3 211 931 SEK
Skulder:-939 089 SEK
Substansvärde:1 566 507 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets omsättning har ökat med mer än 30 procent mellan åren pågrund av högre efterfrågan av bolagets tjänster.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets omsättning har ökat med mer än 30 procent mellan åren på grund av högre efterfrågan av bolagets tjänster.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt starka resultat med en kombination av hög tillväxt och mycket god lönsamhet. En omsättningstillväxt på 43,2% kombinerat med en vinstmarginal på 43,3% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också är mycket effektivt i sin verksamhet. Den starka ökningen av eget kapital med 48,2% visar på en sund finansieringsstruktur och att vinsterna reinvesteras i verksamheten. Företaget befinner sig i en tydlig expansionfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultation, tillverkning och försäljning av automationsutrustning till industrin, web- och mediaproduktion, tillverkning av träprodukter samt web-handel. Den breda verksamhetsprofilen med både tillverkning, konsulttjänster och e-handel ger en diversifierad intäktsbas, vilket kan förklara den höga lönsamheten och starka tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 765 812 SEK till 1 169 839 SEK, en ökning med 404 027 SEK eller 52,8%. Denna högre tillväxt än omsättningen visar på förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 48,8% är mycket god och indikerar att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett lågt belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 057 165 SEK till 1 566 507 SEK, en tillväxt på 509 342 SEK eller 48,2%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 887 657 SEK till 2 702 909 SEK, en tillväxt på 815 252 SEK eller 43,2%. Denna betydande ökning indikerar stark efterfrågan på företagets produkter och tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på över 40% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Företagets verksamhet är brett spridd över flera olika områden (automation, webproduktion, träprodukter, e-handel), vilket kan medföra utmaningar i fokus och specialisering.
  • En vinstmarginal på 43,3% är extremt hög och kan locka till konkurrens, vilket potentiellt kan pressa marginalerna i framtiden.

Möjligheter

  • Den starka tillväxten på 43,2% visar på en tydlig marknadsacceptans och potential för ytterligare expansion.
  • Mycket hög lönsamhet med en vinstmarginal på 43,3% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt utan extern finansiering.
  • Den goda soliditeten på 48,8% ger finansiell styrka att investera i nya marknader eller förvärv.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+43,2%), resultat (+52,8%), eget kapital (+48,2%) och tillgångar (+33,2%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket hälsosam och välskött tillväxtfas för företaget.