2 649 020 SEK
Omsättning
▲ 184,6%
199 286 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 486,9%
29,5%
Soliditet
God
7,5%
Vinstmarginal
Stabil
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-24

Substansvärdering

Tillgångar:709 366 SEK
Skulder:-498 515 SEK
Substansvärde:202 362 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningsförändringen beror på att föregående år var ett uppstartsår och att efterfrågan på företagets produkter och tjänster har ökat kraftigt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningsförändringen beror på att föregående år var ett uppstartsår och att efterfrågan på företagets produkter och tjänster har ökat kraftigt.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2024 med en omsättningsökning på 184,6% och en resultatökning på 486,9%. Denna dramatiska förbättring indikerar att företaget har etablerat sig på marknaden efter ett inledande startår. Den höga tillväxten i både omsättning och resultat, kombinerat med en förbättrad soliditet, pekar på en sund affärsutveckling där företaget lyckats skala upp verksamheten effektivt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom belysningsplanering, inredning, industridesign samt konsultationer inom design och styling. Denna typ av kreativ tjänste- och produktverksamhet kräver vanligtvis en initial etableringsperiod för att bygga upp ett kundbas och portfölj, vilket stämmer väl med den kraftiga tillväxten från det första året.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 33 956 SEK till 199 286 SEK, en ökning med 165 330 SEK eller 486,9%. Denna extremt höga resultattillväxt indikerar att företaget inte bara ökat sin omsättning utan också förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 29,5% är acceptabel för ett företag i tillväxtfas. Det indikerar att 29,5% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot oförutsedda händelser men samtidigt visar på utrymme för ytterligare förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 45 223 SEK till 202 362 SEK, en ökning med 157 139 SEK eller 347,5%. Denna kraftiga ökning beror främst på att vinsten från verksamheten har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 930 741 SEK till 2 649 020 SEK, en ökning med 1 718 279 SEK eller 184,6%. Denna dramatiska ökning visar att företaget har etablerat sig på marknaden och ökat sin försäljning avsevärt efter det inledande startåret.

Huvudrisker

  • Den relativt låga soliditeten på 29,5% kan begränsa företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån för fortsatt expansion.
  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar.
  • Företagets tillgångar på 709 366 SEK är fortfarande begränsade i förhållande till den höga omsättningstillväxten.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 184,6% visar på stor marknadsacceptans för företagets erbjudanden.
  • Mycket hög resultattillväxt på 486,9% indikerar effektiv kostnadskontroll och god prissättning.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 347,5% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar.
  • Företaget verkar i en bransch med stor efterfrågan, vilket indikeras av den kraftiga omsättningsökningen.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender: omsättningstillväxt (+184,6%), resultattillväxt (+486,9%), eget kapital tillväxt (+347,5%) och tillgångstillväxt (+244,9%). Dessa siffror pekar på ett företag som har passerat startfasen och nu befinner sig i en mycket stark tillväxtfas med god lönsamhet och förbättrad finansiell stabilitet.