1 161 494 SEK
Omsättning
▲ 13,1%
160 335 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,7%
60,4%
Soliditet
Mycket God
13,8%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-08

Substansvärdering

Tillgångar:746 247 SEK
Skulder:-262 864 SEK
Substansvärde:323 383 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Den höga omsättningstillväxten på 13,1% kombinerat med en ännu starkare resultattillväxt på 28,7% indikerar en effektiviserad verksamhet där kostnadshanteringen förbättrats. Den mycket höga soliditeten på över 60% ger företaget en stabil finansiell bas och god kreditvärdighet. Trenderna pekar entydigt på ett välskött företag i en positiv tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultbolag som bistår lantbrukare med foder och produktrådgivning. Verksamheten är kunskapsintensiv och tjänstebaserad, vilket förklarar de relativt låga tillgångarna och den höga lönsamheten, då huvudtillgången är den personalbaserade kompetensen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 124 579 SEK till 160 335 SEK, en ökning med 35 756 SEK eller 28,7%. Denna tillväxt är mer än dubbelt så hög som omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 60,4% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet. Det innebär att företaget är mycket självfinansierat, har låg belåningsgrad och tål ekonomiska nedgångar bra.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 296 642 SEK till 323 383 SEK, en tillväxt på 26 741 SEK eller 9,0%. Ökningen beror helt på att årets vinst har bibehållits i företaget och stärker dess finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 026 662 SEK till 1 161 494 SEK, en tillväxt på 134 832 SEK eller 13,1%. Detta visar på en ökad efterfrågan på företagets tjänster och en framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik nisch (lantbruksrådgivning), vilket gör det sårbart för nedgångar inom jordbrukssektorn.
  • Tillgångstillväxten är mycket blygsam på endast 1,0% (från 738 835 SEK till 746 247 SEK), vilket kan indikera en försiktig investeringspolicy eller begränsade tillgångar för framtida expansion.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 13,8% skapar utrymme för framtida investeringar i tillväxt eller utdelning till ägarna.
  • Den starka resultattillväxten på 28,7% visar en tydlig potential att skal upp verksamheten ytterligare utan proportionellt ökade kostnader.
  • Den höga soliditeten ger utmärkta förutsättningar att ta lån för finansiering av expansion om så önskas, till förmånliga villkor.

Trendanalys

Alla trender pekar på FÖRBÄTTRING: Omsättning (+13,1%), Resultat (+28,7%), Eget kapital (+9,0%) och Tillgångar (+1,0%). Den samlade bilden är entydigt positiv och visar ett företag i en stark tillväxt- och utvecklingsfas.